26 Temmuz Hareketi 48

26 Temmuz Hareketi

26 Temmuz Hareketi, İspanyolca , Küba’da, Fulgencio Batista rejimini deviren (1959) önderliğindeki devrimci hareket. Adı, 26 Temmuz 1953’te Santiago’daki Moncada kışlası’na yapılan baskından gelir. Castro’nun disiplinli bir gerilla gücü oluşturmak üzere Meksika’ya gittiği 1955’te ortaya çıktı. Hareketin öteki önderlerinden , ve ise Küba’da kalarak sabotaj ve siyasal eylemleri yürüttüler. O dönemde hareket köylülere toprak dağıtılması, kamu hizmetlerinin millileştirilmesi, sanayileşme ve kitle eğitimini hedefleyen bir reform programını benimsemişti.

Castro’nun 1957’de Küba’ya dönerek Maestra Dağlarında bir gerilla savaşı başlatması üzerine kentlerde “Halk Direniş” grupları örgütlendi. Orta sınıftan ve serbest meslek sahibi çok sayıda kişi Castro’nun çevresinde birleşti. 1958’de Batista karşıtı başka birçok grupla Birlik Konseyi’ni oluşturan 26 Temmuz Hareketi, Küba Devrimi’nden sonra 1961’de Birleşik Devrimci Örgütler’e (ORI) katıldı.

Peru’daki İnka topraklarını ele geçiren, Lima kentinin kurucusu İspanyol Fatih

 

26 Temmuz Hareketi
26 Temmuz Hareketi 49

26 Temmuz Hareketi, İspanyolca Movimiento 26 De Julio, Küba'da, Fulgencio Batista rejimini deviren (1959) Fidel Castro önderliğindeki devrimci hareket. Adı, 26 Temmuz 1953'te Santiago'daki Moncada kışlası'na yapılan baskından gelir. Castro'nun disiplinli bir gerilla gücü oluşturmak üzere Meksika'ya gittiği 1955'te ortaya çıktı. Hareketin öteki önderlerinden Frank Pats, Armando Hart ve Enrigue Oltuski ise Küba'da kalarak sabotaj ve siyasal eylemleri yürüttüler. O dönemde hareket köylülere toprak dağıtılması, kamu hizmetlerinin millileştirilmesi, sanayileşme ve kitle eğitimini hedefleyen bir reform programını benimsemişti.

Book Editions:

Edition : Dünya Tarihi
Name : 26 Temmuz Hareketi
Author : Ansiklopedist
Format : EBook

Editor's Rating:
4

Sen de birkaç kelam et...

Select Language