Adolf Lützow

Adolf Lützow, Napoleon Savaşları sırasın­da yürüttüğü gerilla mücadelesiyle tanınan Prusyalı asker, Giriştiği harekatların çoğunda başarısızlı­ğa uğramıştır (d. 18 Mayıs 1782, Berlin – ö. 6 Aralık 1834, Berlin).

Prusya ordusuna 1795’te girdi. Prusya kuvvetlerinin 1806’da Auerstadt’ta Fran­sız ordusu karşısında kesin yenilgiye uğradığı çarpışmada yer aldı. Askerlikten 1808’de ayrıldı ve ertesi yıl Ferdinand von Schill’in Fransız işgaline karşı başlattığı so­nuçsuz halk ayaklanmasına katıldı. 1811′ de yeniden Prusya ordusunda görev aldı. Fransa’ya karşı yeni bir savaşın başlatıldığı 1813’te Prusya genelkurmay başkanı Ger­hard von Scharnhorst’un izniyle Fransız hatlarının gerisinde harekatlar yürütmek üzere bir süvari birliği kurmaya girişti. Prusyalı olmayan gönüllülerin ağırlıkta ol­duğu birliğin asker sayısı zamanla 3 bine kadar ulaştı.

Boyunduruk altındaki Almanya’nın yasını tutmanın bir simgesi ola­rak giydikleri üniformalardan dolayı, Lüt­zow’un birliği halk arasında Kara Çete (Schwarze Schar) olarak anılmaya başladı. Tarafların ateşkese vardığı 4 Haziran 1813’te hattın öbür tarafında kalan Lüt­zow’un komutasındaki askerlerin tamamı­na yakını yok edildi. Birliğini yeniden ör­gütleyen Lützow giriştiği gerilla eylemle­rinde birçok kez yaralandı. Ligny’de 16 Haziran 1815’te yapılan çarpışmada bir yarma harekatına komuta etti, ama Fran­sız süvarileri karşısında bozguna uğradı. Tutsak düşmesine karşın, 18 Haziran’da Waterloo’da kaçmayı başardı. Savaştan sonra Prusya ordusunda kaldı ve tümgene­ral rütbesine kadar yükseldi.

ABD İç Savaşı sırasında, köleleri özgürleştirmek amacıyla çıkarılan yasalar

 

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Lützen Çarpışması

Next Article

Georgi Yevgeneviç Lvov

Related Posts