Albert Bruce Sabin

Albert Bruce Sabin, ağızdan verilen çocuk felci aşısını geliştiren Polonya asılı ABD’li hekim ve mikrobiyoloji bilgini. İnsanda virüs hastalıkları, toksoplazmoz ve kanser üzerine çalışmalarıyla da tanınır (d. 26 Ağustos 1906, Bialystok, Polonya, Rus Çarlığı, ö., 3 Mart 1993, Washington DC, ABD).

1921’de ailesiyle ABD’ye göç etti, 1930’da ABD yurttaşı oldu. Tıp öğrenimini tamamladığı New York Üniversitesi’nde çocuk felci üzerine araştırmalarda bulundu. New York kentindeki Bellevue Hastanesi’nde iki yıl hekim olarak çalıştıktan sonra Londra’daki Lister Koruyucu Hekimlik Enstitüsü’nde çalışmaya başladı. 1935’te Rockefeller Tıp Araştırmaları Enstitüsü’ne girdi. Vücut dışına alınmış canlı sinir dokusunda çocuk felci virüsünün üreyebildiğini gösterdi. 1939’da Cincinnati Üniversitesi Tıp Okulu’nda pediatri doçenti oldu, bu okula bağlı Çocuk Hastalıkları Araştırmaları Vakfv’nda bulaşıcı hastalıklar bölümünün başına getirildi. Daha sonra pediatri araştırmaları bölümünde profesör oldu. Çalışmalarıyla çocuk felcinin daha çok bir sindirim kanalı enfeksiyonu olduğunu ortaya koydu. Zayıflatılmış canlı virüsün ağızdan alındığında şırıngayla vücuda verilen ölü virüsten daha uzun süre bağışıklık sağladığını ileri sürdü. Bu doğrultuda, hastalık oluşturacak kadar güçlü olmayan, ama antikor yapımını uyarabilen üç tür çocuk felci virüsü suşu elde etti. 1957’den başlayarak bu zayıflatılmış suşlarla deneylere girişti. Meksika, Hollanda ve Sovyetler Birliğinden bilim adamlarıyla işbirliği içinde yürütülen çalışmalar sonunda çocuklara ağızdan verilen yeni aşının etkili olduğu kanıtlandı. ABD’de Sabin türü 1960’ta onaylanarak kullanılmaya başladı. Günümüzde de bağışıklık sorunu olmayan çocuklarda yeğlenen bir çocuk felci aşısıdır.

Astronomide yeni bir çığır açan radyoteleskop sistemlerini geliştiren astronom

 

Sabin aynı zamanda virüs enfeksiyonlarındaki bağışıklık sürecini ve kanser gelişiminde virüslerin rolünü inceledi, sinir sistemini etkileyen virüsler üzerinde araştırmalar yaptı. 1971’de emekliye ayrıldıktan sonra, Charleston’daki Güney Carolina Üniversitesi’nde (1974-82) araştırmalar yürüttü.

Sen de birkaç kelam et...

Select Language