Albert Pinkham Ryder 48

Albert Pinkham Ryder

Albert Pinkham Ryder,  şiirsel ve karamsar alegorik eserleri, deniz manzaralarıyla ve eksantrik kişiliğiyle tanınan Amerikalı bir ressam. Sanatı, zamanın tonalist eserleri ile ince renk çeşitlerine vurgu yaparken, sanat tarihçilerinin modernist olarak kabul ettiği ressam (d. 19 Mart 1847, New Bedford, Massachusetts ö. 28 Mart 1917, Elmhurst, New York, ABD).

Yaklaşık 1870’te New York kentine yerleşti, orada kısa bir süre resim öğrenimi gördü. Ama bu eğitimin, çok naif ve pastoral manzaralardan oluşan ilk dönem yapıtları üzerinde fazla bir etkisi olmadı. Avrupa’ya yaptığı kısa geziler sırasında gördüğü resimler de çok az ilgisini çekti. Engin bir düş gücüne sahip yalnız bir ressam olan Ryder, yaşamı boyunca yaptığı yaklaşık 150 resmi uzun Süreler içinde yavaş yavaş tamamladığından, yapıtlarını kesin olarak tarihlemek çok güçtür.

” (Metropolitan Sanat Müzesi, New York kenti) gibi yapıtları denize olan düşkünlüğünü ve insanın doğa karşısındaki çaresizliğini yansıtır. “Yarış Pisti” ya da “” (Cleveland Sanat Müzesi) gibi çalışmalarındaki huzursuz atmosfer, yoğun bir sarı ışıkla (çoğunlukla ay ışığı) daha da vurgulanır. Ryder gereksiz ayrıntıları kompozisyondan ayıklamış, daha çok genelleştirilmiş biçimler üzerinde durmuştur. Yapıtlarında kalın boya hamurunu (impasto) palet bıçağıyla işlediği görülür.

Royal Academy’nin kurucusu ve ilk başkanı olan, Sir ünvanlı 18. yüzyıl İngiliz ressamı

 

1900’den sonra ustalığını yitirmeye başlayan Ryder, bu dönemde bazı eski çalışmalarını düzeltmeye çalışırken bozmuştur. Ayrıca yeterli teknik bilgisi olmadığından yağlıboya çalışmalarının pek çoğu zamanla bozulmuştur.

 

Sen de birkaç kelam et...

Select Language