Alexis Piron

Alexis Piron, Fransız şair ve oyun yazarı. Hicivleri ile çağının en ilgi çekici şair ve yazarlarından biri olmuştur. Yazmış olduğu müstehcen şiirlerle de ünlenmiştir. En bilinen eseri 1738’de yazdığı ’dir (Şirri tutkusu)(d. 19 Temmuz 1689, Dijon -ö.21 Ocak 1773, Paris, Fransa).

Bir bankerin yanında katip olarak çalıştıktan sonra hukuk eğitimi gördü. 1719’da Paris’e taşındı. El yazısıyla kitap kopya ederek yaşamını kazanırken bir yandan da edebiyat dünyasına girmek için çaba gösterdi. Theatres de la Foire için yazdığı (1722) gibi başarılı birkaç oyunun ardından 1728’de Comedie Française’de Le Fils ingrats (Nankör Evlat) adlı oyunu sahnelendi. Ama en seçkin yapıtı, gözü edebiyattan başka bir şey görmeyen, tutkulu bir genç şair olarak kendini betimlediği, nükte dolu incelikli bir komedi olan Le Métromanie idi. Bu oyun Comedie Française’de 19. yüzyılın ortalarına değin oynandı. Bir trajedi olan Gustav Wasa (1733) bir ölçüde başarı kazandı. Piron çok fazla ünlenmediyse de soylu koruyuculardan destek görerek birkaç edebiyat salonuna girdi, ama hep bağımsız ve tasasız bir yaşam sürdürmeyi yeğledi, hazırcevaplığıyla tanındı.

Krala XV. louis 1753’te Piron’un Academie-Française’e seçilmesini, gençliğinde yazdığı müstehcen nitelikli Ode a Priape nedeniyle engelledi. Ama daha sonra Piron’a saray tarafından emekli maaşı bağlandı. Piron, ünlü epigramlarından biriyle Academie’den öcünü almıştır: “Burada, Acadömie üyesi bile olamayan Piron yatıyor.”

Parasızlıktan pantolonunu rehin verdiği için bütün gününü yatakta geçirdiği iddia edilen Fransız Romancı

 

 

Sen de birkaç kelam et...

Select Language