Alfred Lunt

Alfred Lunt ve Lynn Fontanne, Tiyatro tarihinin en ünlü çiftlerinden olan ve 1923’ten 1958’e değin 30’a yakın oyunda birlikte rol alan sahne sanatçıları (Alfred Davis Lunt Jr). (d. 12 Ağustos 1892, Milwaukee, Wisconsin, ABD / ö. 3 Ağustos 1977, Şikago, Illinois, ABD).

Lunt, Carroll College’da ve Harvard Col­lege’da öğrenim gördü. Ama oyuncu olmak için okulu bıraktı ve ilk kez 1912’de Bos­ton’daki bir repertuar topluluğunda sahne­ye çıktı. Birçok toplulukta çalışıp çeşitli rollerde gözüktükten sonra Booth Tarking­ton’ın 1919’da Broadway’de sahnelenen Clarence oyunundaki başrolüyle büyük bir başarı kazandı. Fontanne de İngiltere’de Ellen Terry’nin yanında yetişti. ilk kez 1905’te gezici bir tiyatro topluluğunda rol aldı. 1909’da Londra’da, ertesi yıl da New York kentinde sahneye çıktı. 1917’de Bro­adway’de Lunt ile karşılaştı. 1919 yazında ilk kez birlikte sahneye çıktılar. Fontanne 1921 ‘de Dulcy adlı komedideki başrolüyle büyük bir başarı elde etti.

İki oyuncu 1922’de evlendiler. 1924’te Theatre Guild’e katıldılar. O yıl The Guardsman (Bekçi) oyunuyla Broadway sahnelerinde parlak bir çift olarak ün yaptı­lar. Özellikle evlilikte eşler arasındaki sadakatsizliği işleyen komedilerdeki üstün oyunlarıyla, 1929’a değin Theatre Guild’e pek çok başarı kazandırdılar. Sahnedeki en belirgin özellikleri olan rahatlığı ve uyumu sağlayabilmek için neredeyse aralıksız pro­va yaparlardı. Uzun süre birlikte çalıştıkları Noel Coward, Design for Living (1933; Bir Yaşam Tasarımı) adlı oyununu onlar için yazmıştı.

Design for Living 1933 Una mujer para dos

Lunt ile Fontanne en çok Coward, Shaw ve Rattigan ‘ın komedilerinde başarılı oldu­larsa da komedi dışındaki türlerde de oyna­dılar. Ayrıca birlikte filmlerde rol aldılar ve televizyona çıktılar. 1930’larda Lunt bir dizi oyun ve Metropolitan Operası’nda iki opera sahneye koydu.

1958’de New York kentindeki Globe Ti­yatrosu’na Lunt-Fontanne Tiyatrosu adı verildi.

Alfred_Lunt_and_Lynn_Fontanne

 

 

Dracula’nın ilk film versiyonlarında oynadığı Kont Dracula rolü ile ün kazanmış ve sembolleşmiş aktör

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Lynn Fontanne

Next Article

Luolar

Related Posts