Anatoli Liadov 48

Anatoli Liadov

, Orkestra yapıtlarının yanı sıra şiirsel ve çok ince işlenmiş piyano minyatürleri ona Rus romantik müziğinde saygın bir yer ka­zandırmış, Rus besteci ( d. 11 Mayıs 1855, Petersburg – ö. 28 Ağustos 1914, Palimov­ka, Novgorod, Rus Çarlığı).

İmparatorluk Operası orkestra yönetme­ninin oğlu olan Liadov, 1870’te konserva­tuvara girdi. Rimski-Korsakov’la kompo­zisyon çalıştı. Tembel olduğu gerekçesiyle konservatuvardan uzaklaştırıldıysa da 1878’de yeniden alındı. Daha sonra kon­servatuvarda ve çarlık şapelinde çeşitli öğ­retim görevlerinde bulundu. 1897’den baş­layarak zamanının büyük bölümünü Çarlık Coğrafya Derneği’nin derlediği halk şarkılarının düzenlenmesi işine ayır­dı. Bir süre piyano parçaları bestelemeye ağırlık verdi. 1900’den sonra orkestra mü­ziğine dönerek en başarılı parçalarından ikisi olan ile bitiremediği fantas­tik bir operanın taslaklarına dayanan adlı senfonik şiirlerini besteledi.

Kendi buluşu olan 10 telli gitarın sağladığı olanaklarla ve 17-18. yüzyıl gitar ve vihuela kompozisyonlarından yaptığı uy­gulamalarla klasik gitar repertuvarını zen­ginleştirmiş, seslendirdiği yapıtlarla günü­müzde gitarın büyük dinleyici kitlesince sevilmesinde çok büyük rol oynamış İspanyol gitar virtiözü, besteci

 

Sen de birkaç kelam et...

Select Language