André Michel Lwoff 48

André Michel Lwoff

, Bakteri­ye giren bakteriyofajin konağın bölünmesi yoluyla sonraki bakteri kuşaklarına aktarıldığı üzerine araştırmalarıyla tanınmış, Rus-Po­lonya asıllı Fransız biyoloji bilgini. 1965 Nobel Fizyoloji ya da ’nü ve ile paylaşmıştır (d. 8 Mayıs 1902, Ainay-le-Chateau, Fransa, 30 Eylül 1994, Paris, Fransa).

Paris Üniversitesi’nde öğrenim gördü; araştırmalarını yaşamı boyunca Paris’te Pasteur Enstitüsü’nde sürdürdü. 1966-72 arasında bu kurumun yönötiminde görev aldı. 1959’da Sorbonne Üniversitesi’nde mikrobiyoloji profesörü oldu.

Nobel ödülünü kazandığı çalışmasında vi­rüsün enfeksiyondan sonra profaj adı veri­len ve enfeksiyona neden olmayan bir biçimiyle sonraki bakteri kuşaklarına geçti­ğini gösterdi. Profajın belirli koşullar altın­da bakterinin yıkılmasına yol açan bir biçim aldığını, hücrenin yıkımıyla serbest kalan virüslerin öbür bakteri konaklarına girebildiklerini ortaya koydu. Ayrıca vitaminlerin mikropların büyümesini etkilediği gibi koenzim işlevi gördüklerini de belirledi.

1896’da ilk başarılı telsiz telgraf (radyotelgraf) sistemini bulan ve geliştiren İtalyan fizikçi ve mucit

 

Önemli yapıtları arasında Problems of Morphogenesis in Ciliates (1950; Kirpikliler­de Biçimlenme Sorunları) ve Biological Order (1962; Biyolojik Düzen) sayılabılir. II. Dünya Savaşı’nda Fransız direniş hare­ketindeki çalışmaları nedeniyle madalya aldı; ayrıca Legion d’honneur nişanının “officier” unvanına layık görüldü.

Sen de birkaç kelam et...

Select Language