André Michel Lwoff

André Michel Lwoff, Bakteri­ye giren bakteriyofajın konağın bölünmesi yoluyla sonraki bakteri kuşaklarına aktarıldığı lizojeni süreci üzerine araştırmalarıyla tanınmış, 1965 Nobel Fizyoloji ya da Tıp Ödülü’nü François Jacob ve Jacgues Monod ile paylaşmış, Rus-Po­lonya asıllı Fransız Biyoloji uzmanı (d. 8 Mayıs 1902, Ainay-le-Chateau, Fransa, ö. 30 Eylül 1994, Paris, Fransa).

Paris Üniversitesi’nde öğrenim gördü; araştırmalarını yaşamı boyunca Paris’te Pasteur Enstitüsü’nde sürdürdü. 1966-72 arasında bu kurumun yönetiminde görev aldı. 1959’da Sorbonne Üniversitesi’nde mikrobiyoloji profesörü oldu.

Nobel ödülünü kazandığı çalışmasında vi­rüsün enfeksiyondan sonra profaj adı veri­len ve enfeksiyona neden olmayan bir biçimiyle sonraki bakteri kuşaklarına geçti­ğini gösterdi. Profajın belirli koşullar altın­da bakterinin yıkılmasına yol açan bir biçim aldığını, hücrenin yıkımıyla serbest kalan virüslerin öbür bakteri konaklarına girebildiklerini ortaya koydu. Ayrıca vitaminlerin mikropların büyümesini etkilediği gibi ko­enzim işlevi gördüklerini de belirledi. Önemli yapıtları arasında Problems of Morphogenesis in Ciliates (1950; Kirpikliler­de Biçimlenme Sorunları) ve Biological Order (1962; Biyolojik Düzen) sayılabılir.

II. Dünya Savaşı’nda Fransız direniş hare­ketindeki çalışmaları nedeniyle madalya aldı; ayrıca Legion d’honneur nişanının “officier” unvanına layık görüldü.

Kontraslı mikrokobun mucidi

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Georgi Yevgeneviç Lvov

Next Article

Ly Hanedanı

Related Posts