Arnold Lunn

Arnold Lunn, 1922’de slalom kapıları­nın kullanıldığı bugünkü Alp disiplini sla­lom yarışını başlatmış, kayakçılık konusunda uluslararası otorite olan İngiliz slalom kayakçısı (d. 18 Nisan 1888, Madras, Hindistan – ö. 2 Haziran 1974. Londra, İngiltere).

Kayağı çocuk yaşta babasından öğrendi. Oxford Üniversitesi’nde okurken Oxford Kayak Kulübü’nü, daha sonra Büyük Bri­tanya Kayak Kulübü’nü (1903), Alp Disip­lini Kayak Kulübü’nü (1908) ve Kandahar Kayak Kulübü’nü (1924) kurdu. Slalom yarışını yaygınlaştırmak amacıyla 1925’te İngiltere ile İsviçre arasında yapılan üniversitelerarası karşılaşmanın düzenlenmesine katkıda bulundu. 1930’da iniş yarışmasının yanı sıra slalom yarışının da resmi yarış kategorisine alınmasını sağladı.

1934-49 arasında Uluslararası Kayak Federasyonu (FIS) yürütme kurulu üyeliği, 1946-49 ara­sında Uluslararası Kayak İniş Yarışı Komi­tesi başkanlığı yaptı. 1919’dan başlayarak 50 yılı aşkın bir süre British Ski Yearbook’un (İngiltere Kayak Yıllığı) yayın yönet­menliğini yürüttü. Kayakçılık, dağcılık, fel­sefe ve Hıristiyanlık üzerine pek çok kitap yazdı. İngiliz kayakçılığına ve İngiltere İsviçre ilişkilerine katkılarından dolayı 1952’de “sir” unvanı aldı.

Ahşap ya da ahşap-çelik iskeletli olan olimpiyat ve kış sporlarında da kullanılan küçük kızaklarla yapılan yarış.

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Lunghi Ailesi

Next Article

Lynn Fontanne

Related Posts