Arthur Meighen 48

Arthur Meighen

, Liberal Muhafaza­kar Parti lideri ve Kanada’nın en genç başbakanı (d. 16 Haziran 1874, Anderson yakınlan, Ontario – ö. 5 Ağustos 1960, Toronto, Kanada).

Portage la Prairie’de (Manitoba) avukatlık yaparken 1908’de bu bölgeden parlamento­ya seçildi. 1913’te başsavcı oldu ve ardından Robert (sonradan Sir Robert) Borden’ın kabinesinde çeşitli görevler aldı. 1917′ de Muhafazakarlarla bazı Liberallerin oluştur­duğu Birlik Hükümeti’nde içişleri bakanlığı yaptı.

Borden hükümetinin tartışmalar ya­ratan, bir yandan da Kanada’nın dünya siyasetindeki ağırlığını artıran politikaları­nın uygulanmasında etkin rol oynadı. Baş­kanlığının ilk döneminde başlattığı kam­panya ile İngiliz-Japon ittifakının yenilen­mesini önledi (1921). Kanada’nın ulusal varlığına karşı en büyük tehdidin ABD’nin ekonomik gücü olduğunu görerek korumacı bir gümrük sistemini savundu. Partisinin Avam Kamarası’nda, ardından da genel seçimlerde yenilgiye uğraması sonucu ikinci dönem başbakanlığı kısa sürdü. Meighen, Kanada Liberal Partisi’nin iktidarda olduğu dönemde aralıklarla muhalefet liderliği yaptı.

Yeni İtalya gizli dev­rimci örgütün kurucusu ve Risorgi­mento hareketinin önderi Cenovalı devrimci

 

Sen de birkaç kelam et...

Select Language