Artur Lundkvist

Artur Lundkvist, İsveçli şair, romancı ve edebiyat eleştirmeni (d. 3 Mart 1906, Oderj­lunga -. ö. 11 Aralık 1991, Stockholm, İsveç).

Şiirde vitalizmin önde gelen temsilcilerin­dendi. 1930’larda Fem Unga adlı gruba katıldı.Yaşamı olumlaması ve insanın güdü ve tutkularını yüceltmesi, D.H. Lawrence’ ın benimsediği türden bir cinsel mistisizme dönüştü. Bu yaklaşımla yazdığı şiirlerini Glöd (1928; Korlar), Svart stad (1930; Kara Kent) ve Flodema flyter mot havet (1934; Irmaklar Denize Akar) adlı kitaplarında topladı. II Dünya Savaşı sırasında yazdığı yapıtlarında kötümser bir bakış ve dayanış­maya duyulan özlem egemendir. Korsvög (1942; Dönüm Noktası) ve sonraki yapıtla­rında, ilk şiirlerinde rastlanan gerçek üstücü imgelerin eski keskinliğini yitirdiği görülür. Öteki yapıtları arasında, şiir ve düzyazıyı kaynaştıran Det talande trödet (1960; Konu­şan Ağaç) ve Flykten och överlevandet (1977; Kaçış ve Ayakta Kalma) ile gezi kitapları Vallmor fran Tasckent (1952; Taş­kent’in Gelincikleri) ve Sa lever kuba (1965; İşte Küba’da Yaşam) yer alır.

Lundkvist, eleştiri, deneme ve çevirileriyle birçok yabancı yazarın İsveç’te tanınmasın­da önemli bir rol oynamıştır. Bu yazarlar arasında, 1934-35’te Gunnar Ekelöfle (d. 1907) birlikte kurup yönettiği Karavan adlı edebiyat dergisinde yapıtları yayımlanan T. S. Eliot, D. H. Lawrence ve William Faulkner sayılabilir. 1968’de İsveç Akade­misi’ne kabul edilen Lundkvist, 1958’de Lenin Ödülü’nü, 1961’de Küçük Nobel Ödülü’nü, 1963’t” ise Dokuzlar Ödülü’nü almıştır. 1983’te İsveç Akademisi’nin jüri­sinde yer almış, Nobel Edebiyat Ödülü’nün William Golding’e değil, Claude Simon’a verilmesi gerektiğini ileri sürerek tartışma­lara yol açmıştır.

Bir ya da birden çok temanın taklit yoluyla geliştirildiği çalgı için yazılmış kontrapuntal kompozisyon

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Christian Lundeberg

Next Article

Benjamin Lundy

Related Posts