Derin Bilgili Ansiklopedi

Basil Zaharoff

0

Çağrı Tasarım Kampanya

Basil Zaharoff, aslen 1849 Muğla doğumlu ve Osmanlı İmparatorluğu vatandaşı bir Rum. Dünyanın en zengin kişilerinden biri olarak tanınmış, “ölüm tüccarı” ve “Avrupa’nın esrarengiz adamı” gibi sıfatlarla anılmıştır (d. 6 Ekim 1849, Muğla, Osmanlı Devleti 6. 27 Kasım 1936, Monte Carlo, Monaco Prensliği).

Egeli yoksul bir Rum ailesinin oğluydu. Babası Rusya’da sürgünde olduğu sırada aile adını Rusçaya çevirmişti. Basil, gençliğinde amcası hesabına İstanbul’da kumaş ticaretiyle uğraştı. 1866’da yükseköğrenim için İngiltereye gönderildi. 1870’te Londra’da amcasının şirketinin temsilcisi oldu. İki yıl sonra amcası tarafından zimmetine para geçirmekle suçlandıysa da aklandı. İngiltere’den ayrıldıktan sonra takma adla Doğu Akdeniz’e gitti. Bir süre Atina’da kaldı, orada banker ve diplomat Stefanos Skoulodis’le tanıştı. Skoulodis’in tavsiyesiyle İsveçli silah yapımcısı T.V. Nordenfelt’in Balkan ülkeleri temsilcisi oldu. Makineli tüfeğin mucidi H. S. Maxim 1888’de Nordenfelt’e katılınca Zaharoff şirketin bütün Doğu Avrupa ve Rusya temsilciliğini üstlendi. 1895’te İngiltere’deki Vickers Company Maxim-Nordenfelt’i satın alınca iş alanı daha da genişleyen Zaharoff silah satışından büyük bir servet kazandı. 1913’te Fransız yurttaşlığına geçti.

Zeplin’in Mucidi

 

I. Dünya Savaşı sırasında İtilaf Devletleri adına en yüksek düzeyde ajan olarak çalıştı. Savaştan sonra, hizmetlerinden dolayı Fransız Lögion dhonneur nişanıyla ödüllendirildi. İngilizler de ona G.C.B (Knight Grand Cross of the Bath) nişanı verdiler.

İlk karısından ayrıldıktan sonra İspanya kraliyet ailesinden Francisco de Borbön’un eşi Villafrance düşesiyle birkaç yıl evlilik dışı bir ilişki sürdürdü. Akıl hastası olan dük 1929’te ölünce düşesle evlendi. Karısının 1926’da ölmesinden sonra da Monte Carlo’ya yerleşerek kumarhane işletmeye başladı.

 

Leave a comment
tr Turkish
X