Bela Lugosi 48

Bela Lugosi

Bela Lugosi, Macar asıllı Amerikalı tiyatro oyuncusu ve korku filmi aktörü. ’ın klasikleşmiş vampir öyküsü ’nın 1927 tarihli Broadway prodüksiyonunda ve ardından çevrilen 1931 tarihli film versiyonunda oynadığı Kont rolü ile ün kazanmış ve sembolleşmiş aktör (d. 20 Ekim 1884, Lugos, Macaristan 6. 16 Ağustos 1956, Los Angeles, ABD).

Budapeşte’deki Sahne Sanatları Akademisinde öğrenim gördü. Sahneye ilk kez 190te Romeo ile Juliet oyununda çıktı. Bunu çeşitli klasik oyunlardaki rolleri izledi. 1921’de ABD’ye göç ederek bir Macar tiyatro topluluğu kurdu. Yapımcılığını, yönetmenliğini ve başoyunculuğunu üstlendiği bu topluluk 1927’de New York kentinde ve turnede Dracula’nın bir tiyatro uyarlamasını sahneledi. 1924’ten sonra ayrıca beyazperdede küçük roller almaya başlayan Lugosi Dracula filmiyle dünya çapında ünlendi. Bu film Hollywood vampir filmlerinin ilk örneğini oluşturdu ve Lugosi’ye sürekli aynı tip rollerin verilmesine yol açtı.

Lugosi’nin en ünlü filmleri arasında The Black Cat (1934; Kara Kedi), (1935; Vampirin İşareti), The Wolf Man (1941; Kurt Adam) ve The Ape Man (1943; Maymun Adam) sayılabilir.

Uyuşturucu bağımlılığının arttığı dönemde Lugosi giderek yoksulluğa ve yalnızlığa sürüklendi. 1955’te Norwalk’taki (California) eyalet hastanesine kendi isteğiyle uyuşturucu bağımlısı olarak yattı. Aynı yıl içinde taburcu edildi. Öldüğünde, isteğine uyularak Dracula filminde kullandığı uzun kara pelerini üzerine giydirilip gömüldü.

Hollywood’un en zarif ve sofistike yönetmeni olma ününü kazanan Alman asıllı ABD’li yönetmen
Bela Lugosi Kont Duracula

 

Sen de birkaç kelam et...

Select Language