Bela Lugosi

Bela Lugosi, korku sineması klasiği Dracula’daki (1931) vampir Kont Drakula tiplemesiyle ünlü sinema oyuncusu ( d. 20 Ekim 1884, Lugos, Macaristan – ö. 16 Ağustos -1956, Los Angeles, ABD).

Budapeşte’deki Sahne Sanatları Akademi­si’nde öğrenim gördü. Sahneye ilk kez 1904’te Romeo ile Juliet oyununda çıktı. Bunu çeşitli klasik oyunlardaki rolleri izle­di. 1921’de ABD’ye göç ederek bir Macar tiyatro topluluğu kurdu. Yapımcılığını, yö­netmenliğini ve başoyunculuğunu üstlendiği bu topluluk 1927’de New York kentinde ve turnede Dracula’nın bir tiyatro uyarlaması­nı sahneledi. 1924’ten sonra ayrıca beyaz­perdede küçük roller almaya başlayan Lugosi Dracula filmiyle dünya çapında ünlen­di. Bu film Hollywood vampir filmlerinin ilk örneğini oluşturdu ve Lugosi’ye sü­rekli aynı tip rollerin verilmesine yol açtı. Lugosi’nin en ünlü filmleri arasında The Black Cat (1934; Kara Kçdi), Mark of the Vampire (1935; Vampirin işareti), The Wolf Man (1941; Kurt Adam) ve The Ape Man (1943; Maymun Adam) sayılabilir.

Yıldız Savaşları ve Indiana Jones serilerinin yaratıcısı, yaşayan en büyük yönetmenlerden birisi.

 

Uyuşturucu bağımlılığının arttığı dönemde Lugosi giderek yoksulluğa ve yalnızlığa sürüklendi. 1955’te Norwalk’taki (Califor­nia) eyalet hastanesine kendi isteğiyle uyuş­turucu bağımlısı olarak yattı. Aynı yıl içinde taburcu edildi. Öldüğünde, isteğine uyula­rak Dracula filminde kullandığı uzun kara pelerini üzerine giydirilip gömüldü.

Bela lugosi Dracula

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Leopoldo Lugones

Next Article

Lugurular

Related Posts