Benedetto Marcello

Benedetto Marcello, İtalyan besteci ve yazar. Özellikle iki yapıtıyla tanınır. Bunlardan biri mizahi bir kitapçık olan Il teatro alla moda (1720; Modaya Uygun Tiyatro), diğeri de G. Giustiniani’ nin İtalyanca açıklamasını yaptığı ilk 50 mezmurun sesler ve çalgılar için yazılmış bir bestesi olan Estro poeticoarmonico’dur (1724-26; Şiirsel-uyumsal Esin). Il teatro alla moda, Marcello’nun zamanındaki mü­zikli oyunun içinde bulunduğu durumu ele alan eğlendirici bir kitapçıktır ve Operanın ilk dönem tarihine ilişkin önemli bir belgedir ve sık sık yeni baskıları yapılmıştır( d. 24 Temmuz 1686, Venedik – ö. 24 Temmuz 1739, Brescia, Venedik Cumhuriyeti).

Babasının hukuk öğrenimi yapmasını iste­mesine karşın Marcello müziğe yöneldi. 1711’de Venedik Kırklar Konseyi’nin üyesi oldu. 1730’da vali olarak Pola’ya (Istria) gitti. Sekiz yıl sonra görevinden çekildi ve papalık mabeyincisi olarak Brescia’ya yer­leşti. Besteleri arasında operalar, oratoryo­lar, kantatlar, konçertolar ve sonatlar vardır. Şairlik yanı da olan Marcello, John Dryden’ın Timotheus’unu kendi kantatların­dan birinin librettosu olarak çevirdi ve G. Ruggeri’nin Arato in Sparta (1709; Aratos Sparta’da) operasının librettosunu yazdı.

Uzun süre Benedetto’nun olduğu sanılan obua ve yaylı çalgılar için ünlü Re Minör Konçerto’yu, kardeşi Alessandro’nun (y. 1684-1750) yazdığı anlaşılmıştır.

Mangal maşasına benzeyen demirden bir maşanın iki ucuna pirinçten ziller eklenerek çalınan vurmalı çalgı

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Gabriel Marcel

Next Article

Marcellus I

Related Posts