Benito Lynch

Benito Lynch, Arjantin’deki kırsal yaşamı ve sıradan insanların psikolojisini yalın ve dolaysız bir üslupla ele alan yapıtlarıyla goşo edebiyatı­na(*) yeni ve gerçekçi bir bakış kazandır­mış Arjantinli romancı ve öykü yazarı (d. 25 Haziran 1885, Bue­nos Aires – ö. 23 Aralık 1951, La Plata, Arjantin).

İrlandalı bir ailenin oğluydu. Çocukluğu, Buenos Aires’teki bir sığır çiftliğinde geçti. Orada, sonradan çoğu yapıtında ele alacağı kırsal yaşamı yakından tanıma fırsatını bul­du. İlk önemli romanı Los caranchos de la Florida (1916; La Florida’nın Akbabaları) çiftlik sahibi bir babayla Avrupa’da öğre­nim görmüş oğlunun çatışmasını konu alır.

Lynch sonraki yıllarda da goşo romanı türünde özgün yapıtlar vermeyi sürdürdü. Raquela (1918) ve. El ingles de fos güesos(1924; Kemiklerin İngilizi) gibi romanların­da, yer yer ironik bir ton kazanan üslubunu iyice yetkinleştirdi. Genç bir İngiliz antro­pologla bir goşo kızının trajik öyküsünü işleyen El ingles de los güesos genellikle en iyi yapıtı sayılır. El romance de un gaucho’da (1930; Goşonun Aşkı) roman kişilerini anlatmak için goşo argosunu kullandı.

Lynch’in ayrıca, El antojo de la patrona (1925; Ev Sahibesinin Kaprisi) adlı bir kısa romanı ve birkaç öykü kitabı vardır.

Antakya’nın kadınlarını anlatan Mürselekli Kadınlar, Şiirin Sili, Boyundan Utan Darağacı gibi eserleri olan şair

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

John Lyly

Next Article

Jack Lynch

Related Posts