Bernard Lyot 48

Bernard Lyot

, Güneş tacının tutuluma gerek kalmaksızın gözlenebilmesini olanaklı kılan koronografi geliştiren (1930) Fransız astronom (d. 27 Şubat 1897, Paris, Fransa -ö. 2 Nisan 1952, Kahire, Mısır).

aygıtı geliştirilmeden önce Güneş tacı ancak Güneş tutulması sırasında gözlemlenebiliyordu; tutulum olayları çok seyrek gerçekleştiği ve çoğunlukla 7 dakika­dan daha kısa sürdüğü için de bu yöntem ayrıntılı çalışmalar için yeterli olmuyordu. Taç katmanı Güneş’in parlak diskinin daire­sel bir levhayla örtülmesiyle de gözlemlenemiyordu, çünkü atmosfere yayılan Güneş ışınları, tacın daha soluk ışığını bastırıyor­du. Lyot, aygıtını Pireneler’deki Pic du Midi Gözlemevi’nde denemeye karar verdi, çünkü bu yükseklikte Güneş ışınları atmos­ferde daha az yaymıyordu.

Koronografına gelişkin bir mercek ve tekrenkli () bir filtre ekleyen Lyot, burada Güneş tacının günlük resimlerini çekmeyi başardı. 1939’da da, gene filtrelerin ve koronografın yardımıyla Güneş’teki fışkır­maları ilk kez filme almayı başardı.

sfigmograf adlı aygıtı bulan ve hareketli filmin gelişmesine de katkıda bulunan Fransız fizyoloji bilgini

 

1939’da Fransız Bilimler Akademisi üyeli­ğine seçilen Lyot, aynı yıl Kraliyet Astro­nomi Derneği’nin Altın Madalyası’yla ödül­lendirildi. Bir Güneş tutulmasını izlemek amacıyla Hartum’a (Sudan) giderken yolda kalp krizi sonucunda öldü.

 

Sen de birkaç kelam et...

Select Language