Bohuslav Martinu 48

Bohuslav Martinu

, Yapıtlarında Fransız ve Çek müziğinin etkilerini özgül bir kaynaşım içinde yansıtmış Çek besteci (d. 8 Aralık 1890, Policka, Bohemya, Avusturya – ö. 28 Ağustos 1959, Lies­tal, İsviçre).

Altı yaşında keman çalmaya başladı. Bir süre gittiği Prag Konservatuvarı’ndan uzak­laştırıldı. 1913’te Prag Filarmoni Orkestra­sı’na katıkdı. 1922’de yazdığı Istar balesi ve Mizejici pülnoc (Kaybolan Geceyarısı) sen­fonik şiirinin başarısından sonra Çek müzi­ğinde ulusalcılık akımının önderlerinden Joseph Suk’un öğrencisi oldu. 1923’te Pa­ris’e giderek Fransız besteci Albert Rous­sel’den ders aldı. Alman işgali üzerine 1940’ta Fransa’dan kaçarak ABD’ye yerleşti; Princeton Üniversitesi’nde ve Massachu­setts’e bağlı Tanglewood’daki Berkshire Müzik Merkezi’nde ders verdi. 1946’da Prag’a döndü ve konservatuvarın öğretim kadrosuna katıldı. 1957’de Roma’daki Amerikan Akademisi’nde görevli besteci olarak bulundu.

New York Kent Balesi’ndeki (NYCB) çalış­malarıyla tanınan Danimarkalı dansçı ve koreograf

 

Policka (1925) ve La Bagarre (1928) adlı orkestra yapıtlarında günün olaylarından esinlendi; birincisinde Çekoslovakya-Fran­sa arasında bir futbol maçını, ikincisinde Büyük Okyanus üzerindeki uçuşunu ta­mamlayan Lindberg’in uçağını karşılayan kalabalığı işledi. Sonraki yapıtlarından oda orkestrası için Concerto grosso’sunda (1941), barok konçerto grnssosunda kulla­nılan, solocularla orkestraya dönüşümlü olarak yer verme yönteminden yararlandı ve çoksesli (polifonik) kompozisyondaki ustalığını ortaya koydu. İki yaylı çalgılar orkestrası için ikili Konçerto’sunda (1940), Çeklerin ülkelerinin ikiye bölünmesinden (1938) duydukları acıyı dile getirdi. Memo­rial to (1943; Lidice’nin Anısına) adlı kısa senfonik şiirini ise 1942’de Lidice köyünü yerle bir eden Nazilerin öldürdüğü Çeklerin anısına yazdı. Bunların dışında aitı senfonisi, keman, piyano, viyolonsel ve flüt konçertoları, altı yaylı çalgılar dörtlüsü, ayrıca piyano, klavsen, insan sesi ile eşliksiz viyolonsel ve keman için kompozisyonları vardır.

Bohuslav Martinů: Památník Lidicím (Memorial to Lidice)

 

Sen de birkaç kelam et...

Select Language