Camille Pissarro

, . İzlenimcilik ve Art izlenimcilik akımlarına yaptığı katkıların dışında meslektaşlarına özellikle de Paul Cézanne ve Paul Gauguin’e verdiği destekle tanınır (d. 10 Temmuz 1830, St. Thomas, Danimarka Batı Hint Adaları ö. 13 Kasım 1903, Paris, Fransa).

Ticaretle uğraşan varlıklı bir Yahudi ailesinin çocuğuydu. Sanata yatkınlığı 12 yaşında, eğitim amacıyla yollandığı Paris’te ortaya çıktı. Beş yıl öğrenim gördükten sonra babasının yanında çalışmak üzere Bati Hint Adalarına geri döndü, asıl amacı ressam olmaktı. Çevreyi ve insanları betimlediği ilk çalışmalarını bu yıllarda yaptı. Babası ressam olmasına izin vermeyince Caracas’a kaçtı ve iki yıl Danimarkalı ressam ’nin yanında kaldı. Sonuçta babasının iznini alarak 1855’te Fransa’ya gitti. Bu dönemde yaptığı ilk resimler tropik manzaralar, Fransa’dan kır görünümleri ve figür çalışmalarıydı.

Girdiği Güzel Sanatlar Yüksekokulu’ndaki akademik eğitim sistemine yakınlık duyamayınca, Corot’nun izinden gitmeye başladı. Aynı dönemde Barbizon okulu ressamlarından Jean-Fronçois Millet ile Gustave Courbet’nin yapıtlarına da ilgi duydu. 1860’larda girdiği sanat çevrelerinde Auguste Renoir ve Claude Monet gibi genç ressamlarla dostluk kurdu. 1870’te Fransız Alman Savaşı çıkınca İngiltere’ye gitti. Orada kendisi gibi savaştan kaçan Monet ile birlikte müzeleri gezdi ve İngiliz manzara resmini tanıdı. İngiltere’de evlendiği ile birlikte gene Paris yakınlarındaki Pontoise’a yerleşti. Resimlerinin konusunu hep yaşadığı çevreden alıyordu.

Pissarro hiçbir zaman çarpıcı resimler yapmamıştı. Genellikle çevredeki evleri, fabrikaları, tarlaları ve çalışan köylüleri işliyordu. Biçimleri öbür izlenimcilerde olduğu gibi ışıltılı renkler içinde eritmiyor, güçlü renkler kullanarak onların belirginliğini koruyordu. 1870’lerin sonuna doğru virgüle benzeyen fırça vuruşlarıyla ışıltılı etkiler elde etmeye başladı. Koleksiyoncu Paul Durand-Ruel aracılığıyla yapıtlarını satmasına karşın bir türlü mali sıkıntıdan kurtulamadı. Sürekli üslup ve teknik sorunlarını irdeleyen kişiliğiyle 1889’te Georges Seurat’nın yeni-izlenimci kavramlarına yakınlık duydu. Beş yıl kadar divizyonizm tekniğini uyguladı ama duygularını ve izlenimlerini yansıtmada bu tekniği yetersiz buluyordu. Ayrıca yeni izlenimci türdeki yapıtları sanat çevrelerinde de tepkiyle karşılanmış, bu da onu mali açıdan daha zor bir duruma sokmuştu.

Ezberindeki çok sayıda halk öyküsüyle halk öykücülüğü (Meddah) edebiyatında çağımızdaki en büyük temsilcisi olan Aşık

 

1892’de Durand-Ruel’in açtığı toplu sergi Pissarro’nun mali durumunu biraz düzeltti, ama bu kez de kronik göz iltihabından açık havada çalışamaz oldu. 1893 ve 1897’de Paris’te bir otel odası tuttu ve penceresinden gördüklerini resimlemeye başladı. Aynı görünümleri günün değişik saatlerinde betimlediği 24 resim bu döneme aittir. 1890’larda da bir süre Rouen’da ırmak manzaraları yaptı. En verimli dönemi son yılları oldu. Sanat yaşamında toplam 1.600 resim ve 200 baskı gerçekleştirmişti.

ÖNEMLİ YAPITLARI. “Ölüdoğa” (1867, Toledo Sanat Müzesi, Ohio), “Louveciennes, Versailles’a Giden Yol” (1870, Emil G. Bühıle Koleksiyonu, Zürich), “Kristal Saray, Londra” (1871, Heniy J. Fisher Koleksiyonu, Greenwich, ABD), “Pontoise Yakınlarında Taşocağı” (1874, Sanat Müzesi, Basel), “Kırmızı Çatılar, Kışın Bir Köy Manzarası” (1877, Louvre Müzesi, Paris), “Pontoise’da Yan Yol” (1882, Durand-Ruel Koleksiyonu, Paris), “Paris, Monmartre Bulvarında Gece” (1897, Ulusal Galeri, Londra), “Sabah, Günışığında İtalyanlar Bulvarı” (1897, Ulusal Sanat Galerisi, Washington, D.C.), “Brugge’da Köprü” (1903, Kent Sanat Galerisi, Manchester).

 • Camille-Pissarro-4

  Camille-Pissarro-4

 • Camille-Pissarro-5

  Camille-Pissarro-5

 • Camille_Pissarro_01

  Camille_Pissarro_01

 • Camille_Pissarro_6

  Camille_Pissarro_6

 • Camille-Pissarro-2

  Camille-Pissarro-2

 • Camille-Pissarro-3

  Camille-Pissarro-3

 

Camille Pissarro

Jacob-Abraham-Camille Pissarro, izlenimci Fransız ressam. İzlenimcilik ve Art izlenimcilik akımlarına yaptığı katkıların dışında meslektaşlarına özellikle

Book Editions:

Edition : Ünlü Ressamlar
Name : Camille Pissarro Kimdir?
Author : Ansiklopedist
Format : EBook

Editor's Rating:
4

Sen de birkaç kelam et...

Select Language