Carl Ludwig 48

Carl Ludwig

Carl Friedrich Wilhelm Ludwig bir Alman doktor ve fizyologdu. Hem araştırmacı hem de öğretmen olarak çalışmalarının neredeyse fizyolojinin tüm dallarında kullanılan anlayış, yöntem ve aparat üzerinde büyük etkisi oldu. 1842’de Ludwig fizyoloji profesörü ve 1846’da karşılaştırmalı anatomi oldu (d. 29 Aralık 1816, Witzenhausen, Kassel yakınları, Hessen-Kassel ö. 23 Nisan 1895,Leipzig, Almanya).

1846’dan başlayarak sırasıyla Marburg, Zürich, Viyana ve Leipzig üniversitelerinde fizyoloji dersleri verdi.

Atardamarlarda kan basıncındaki değişimleri ölçmeye yarayan kimograf adlı bir aygıt, atardamar ve toplardamarlarda kanın dolaşım hızını ölçen bir akımölçer, oksijen ve öbür gazların kandan ayrılmasını sağlayan cıvalı bir pompa geliştirdi. İlk kez hayvan vücudundan çıkarılmış organları laboratuvar koşullarında kan plazmasının bileşimine yakın bir çözelti içinde canlı tutmayı başardı. Soğanilikte yer alan ve kan dolaşımını düzenleyen merkezi buldu ve kılcal damarlardaki kan basıncını ölçtü. Kalbin çalışmasını baskılayan ve hızlandıran sinirleri buldu ve ABD’li fizyolog Henry Bowditch ile birlikte, uyarılan kalp kasının ya bütün gücüyle kasıldığını ya da hiç kasılmadığını belirten “ya hep ya hiç” yasasını ortaya koydu.

Halk hekimlerinin uyguladığı geleneksel iyileştirme yöntemleri

 

Böbreklerdeki kılcal damar ağının () ya da epitelinin idrar yapımında edilgin bir süzgeç işlevi gördüğünü ve kan basıncının böbreklerin süzme hızını denetlediğini ortaya koyan çalışmalarıyla idrar ve lenf oluşumuna ilişkin çağdaş kuramların temelini attı. İdrardaki azot miktarının, canlıdaki protein metabolizmasının ortalama hızını gösteren bir ölçüt olduğunu ve insanda sindirim sistemindeki salgı bezlerinin özgün sinirlerle uyarıldığını ilk belirleyen bilim adamları arasında yer aldı.

Sen de birkaç kelam et...

Select Language