Charles d’Albert, Luynes Dükü

Charles d’Albert, Luynes Dükü, genç Kral XIII. Louıs nın hükümdarlığı sırasında 1617-21 arasında yönetimde önemli rol oynayan Fransız dev­let adamı (d. 5 Ağustos 1578 – ö. 15 Aralık 1621, Longue­ville, Fransa).

Luynes senyörü Honore d’Albert’in oğluy­du. 1611 ‘de kralın doğancısı oldu. Kral naibi sıfatıyla ülkeyi yöneten annesi Marie de Medicis tarafından siyasal yaşamın dışın­da tutulan Louis, çok geçmeden Luynes’ün etkisi altına girdi. Bir süre sonra kralın danışmanı ve Amboise valisi yapılan Luynes Marie’nin gözdesi, güçlü Ancre marki­sinin ölümüyle sonuçlanan komplonun (24 Nisan 1617) düzenlenmesinde önemli rol oynadı. Komplonun ardından annesini Blois’ya sürgüne gönderen Louıs, Luynes’ü başbakanlığa getirdi. Luynes bu görevi sırasında İngiltere’yle Fransa arasında bir yakınlaşma politikası başlattı ve Katolik Habsburglarla Almanya ve Bohemya’daki Protestanlar arasında bir güç dengesi oluş­turmaya çalıştı. 1619-20 arasında Marie’nin önderliğindeki büyük soyluların başlattıgı iki ayaklanmayı bastırdı.

Zeplin’in Mucidi

 

Yetenekli bir asker olmamasına karşın, Mart 1621’de Louis tarafından Fransız or­dusunun başkomutanlığına getirildi ve Fransa’nın güneyinde ayaklanma halinde olan Huguenot’lara karşı bir sefer başlattı. Seferde Montauban’ı ele geçirmeyi başara­mayan Luynes, kısa süre sonra öldü.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Rosa Luxemburg

Next Article

Lü Boruları

Related Posts