Clare Boothe Luce

Ann Clare Boothe Luce, toplumsal yergileriyle tanınan ABD’li oyun yazarı ve politikacı (d. 10 Mart 1903, New York kenti – ö. 9 Ekim 1987, Washington, D.C., ABD).

New York eyaletindeki Garden City ve Tarrytown’da özel öğrenim gördü. 1930’da Vogue dergisinin yayın yönetmenleri arası­na katıldı. 1930-34 arasında yayın yönet­menliği ve yazı işleri müdürlüğü yaptığı Vanity Fair dergisinde yayımlanan yergili yazılarının bir bölümünü Stuffed Shirts (1931; Kibirliler) adlı kitabında topladı. 1929’da ilk kocası George Tuttle Brokaw’ dan boşandı ve 1935’te Time-Life dergileri­njn yayımcısı Henry R. Luce ile evlendi.

Time, Fortune ve Life adlı dergilerle bir yayın imparatorluğu kuran, ABD’de gazetecilik tarihinin en etkili kişisi

 

İlk oyun denemesinde başarısızlığa uğra­dıktan sonra Luce yalnız kadın oyunculara yer veren ve Broadway’de 657 kez sahnele­nen The Women’i (1936; Kadınlar) yazdı. Gerek bu oyunu, gerek Amerikan yaşamını yerdiği Kiss the Boys Goodbye (1938; Delikanlılarla Vedalaş) ve Nazizme karşı çıktığı Margin for Error (1939; Hata Payı) adlı oyunları sonradan sinemaya aktarıldı.

Luce Cumhuriyetçi Parti’den Connecticut temsilcisi olarak ABD Temsilciler Meclisi’ ne seçildi ve 1943-47 arasında iki dönem Kongre’de görev yaptı. Cumhuriyetçi Parti içinde bütün ülkede etkili oldu. 1953’te Başkan Dwight D. Eisenhower tarafından İtalya’ya büyükelçi olarak atandı, ama sağ­lık nedenleriyle 1956’da istifa etti. 1959 ve 1964’te yeniden siyaset sahnesinde görüldüyse de daha sonra siyasetten uzaklaştı. Kocası ölünceye değin Phoenix’de (Arizona), ardından da Honolulu’da yaşadı. 1981 ‘de politikaya dönerek Başkan Rea­gan’ın Dış Haberalma Danışma Kurulu üyeliğine getirildi. 1983’te Reagan tarafın­dan Başkanlık Özgürlük Madalyası’yla ödüllendirildi.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Fernando Romeo Lucas García

Next Article

Henry R. Luce

Related Posts