Clemens von Pirquet

Clemens Peter Freiherr von Pirquet, kendi adını taşıyan ve veremde tanı koymaya yarayan deri testini geliştiren Avusturyalı hekim, bilim adamı (d. 12 Mayıs 1874, Viyana 6. 28 Şubat 1929, Viyana, Avusturya).

Viyana, Königsberg ve Graz üniversitelerinde öğrenim gördü. 1908’de Baltimore’daki Johns Hopkins Üniversitesi’nde pediyatri profesörü oldu; iki yıl bu görevde kaldıktan sonra Avusturya’ya döndü.

1906’da vücuduna at serumu şırınga edilen ya da çiçek aşısı yapılan hastalarda ikinci şırıngadan sonra daha hızlı ve daha şiddetli yanıt oluştuğunu gördü. Bu yanıtı alerji olarak adlandırdı. İnek çiçeğinden hazırlanan aşının neden olduğu belirtileri incelerken bulaşıcı hastalıklarda kuluçka devresi ve antikor oluşması üzerine yeni bir kuram geliştirdi.

Pirguet’nin deri testinde, deride küçük bir alan hafifçe kazınarak verem etkeninden (Mycobacterium tuberculosis) elde edilen tüberkülin adlı maddeden bir damla sürülür. Bu alanda kırmızı, kabartılı bir lezyonun oluşması hastanın vücudunda verem mikrobu olduğunu gösterir. Pirguet’nin 1909’da yayımladığı ve Viyanalılara uyguladığı bir dizi testin sonuçlarını gösteren araştırmasına göre, test yapılan çocukların yüzde 70’inde 10 yaşından önce, yüzde 90’ından çoğunda ise 14 yaşından önce verem mikrobu saptandı.

 

Yüksek sıcaklıklarda ısı etkisine dayalı olarak gerçekleştirilen metalurjik özütleme işlemlerinin ortak adı

 

 

Sen de birkaç kelam et...

Select Language