Curt Sachs 48

Curt Sachs

Curt Sachs, Alman doğumlu ama Amerikan merkezli bir müzikolog. Modern organolojinin kurucularından (d. 29 Haziran 1881, Berlin – ö. 5 Şubat 1959, New York kenti).

Gençliğinde piyano, müzik kuramı ve .kompozisyon dersleri aldı. Müzik tarihi dersleri de aldığı Berlin Üniversitesi’nde 1904’te sanat tarihi doktorasını tamamladı. Sanat tarihçisi ve eleştirmeni olarak çalıştığı yıllarda Monatshefte für kunstwissenschaftliche Literatur adlı aylık derginin çıkarılmasına katkıda bulundu ve Berlin’deki Uygulamalı Sanatlar Müzesi’nde görev aldı. Daha sonra yalnızca müzikle ilgilenmeye karar verdiyse de I. Dünya Savaşı nedeniyle çalışmalarına ara vermek zorunda kaldı. Savaştan sonra Berlin’e dönerek 1919’da Devlet Çalgı Koleksiyonu müdürlüğüne atandı. Bu seçkin koleksiyonu kısa sürede yeniden düzenleyerek birçok çalgıyı çalınabilir duruma getirdi. Aynı zamanda Berlin Üniversitesi’nde ders vermeye başladı. 1928’de hem bu üniversitede hem de Ulusal Müzik Akademisi’nde profesördü.

saksofoncuların başkanı

 

Yahudi olduğu için 1933’te bütün akademik görevlerinden uzaklaştırılan Sachs Almanya’dan ayrılmak zorunda kaldı. Önce Paris’e giderek etnoloji müzesinde (bugün İnsanlık Müzesi) Andre Schaeffner’le birlikte çalışmaya ve konuk profesör olarak Sorbonne’da ders vermeye başladı. Ertesi yıl L’Antologie Sonore (Ses Antolojisi) adını taşıyan ve erken dönem müzikteki gerçek sesleri aktarması açısından eşsiz bir kaynak olan tarihsel dizisi için ilk kayıtları yaptı. 1937’de ABD’ye yerleşerek New York Üniversitesi’nde ders verdi (1937-53) ve New York Halk Kütüphanesi’nde danışmanlık yaptı.

Çalgıların özelliklerini ve tarihini inceleyen çağdaş bilim dalının () kurucularından olan Sachs’ın ’le birlikte geliştirdiği çalgı sınıflandırma sistemi bugün temel rehber olarak kabul edilmektedir. Real-Lexikon der Musikinsirumente adlı yapıtı çalgıların tarihi üzerine kapsamlı bir çalışmadır.

 

Sen de birkaç kelam et...

Select Language