David Lubin

David Lubin, Tarımsal ürünler konusun­daki bilgilerin toplandığı dünya çapında bir merkez olan Uluslararası Tanın Enstitüsü’nün kuruluşuna (1905) önayak olmuş, Polonya doğumlu ABD’li tüccar ve çiftçi (d. 10 Haziran 1849, Klodawa, Polonya – ö. 1 Ocak 1919, Roma, İtalya).

Ailesiyle birlikte 1853’te İngiltere’ye, 1855’te de ABD’nin New York kentine göç etti. New York’ta kuyumculuk yaptıktan sonra 1865’te California’ya yerleşti. Birkaç yıl boyunca Arizona’da altın aradı. 1874’te California’ya döndü ve manifaturacılığa başladı. Ticaret ve çiftçilik alanındaki çalış­malarıyla oldukça büyük bir servet edinen Lubin, daha sonra demiryollarından daha iyi biçimde yararlanmak için örgütlenme çalışmalarına girişen meyve üreticilerine yardımcı oldu. Ardından ABD’li çiftçileri korumak için gümrük vergilerinin yükseltil­mesini savunduysa da bu girişiminden sonuç alamadı. 1896’da Avrupa’ya yaptığı yolcu­ğun ardından dünya çiftçilerinin ortak çı­karlarını korumak için uluslararası bir ensti­tünün kurulmasını önerdi.

İslam Dünyasında yer edinmiş İran’ın efsane kahramanı

 

Büyük Britanya, ABD ve Fransa bu öneriyi dikkate almadıy­sa da İtalya kralı III. Vittorio Emanuele, enstitünün kurulması için Roma’da bir kon­ferans toplanmasına izin verdi. Bu konfe­ransın sonunda hazırlanan ve enstitünün çalışma koşullarını belirleyen antlaşmayı, 77 ülke onayladı. Lubin, yaşamının sonuna değin enstitünün ABD delegesi olarak gö­rev yaptı.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Magna Carta

Next Article

Ernst Lubitsch

Related Posts