David Lubin

David Lubin, Polonya doğumlu ABD’li tüccar ve çiftçi. Tarımsal ürünler konusundaki bilgilerin toplandığı dünya çapında bir merkez olan ’nün kuruluşuna (1905) önayak oldu (d. 10 Haziran 1849, Ktodawa, Polonya, Rus Çarlığı ö. 1 Ocak 1919, Roma, İtalya).

Ailesiyle birlikte 1853’te İngiltere’ye, 1855’te de ABD’nin New York kentine göç etti. New York’ta kuyumculuk yaptıktan sonra 1865’te California’ya yerleşti. Birkaç yıl boyunca Arizona’da altın aradı. 1874’te Califormia’ya döndü ve manifaturacılığa başladı. Ticaret ve çiftçilik alanındaki çalışmalarıyla oldukça büyük bir servet edinen Lubin, daha sonra demiryollarından daha iyi biçimde yararlanmak için örgütlenme çalışmalarına girişen meyve üreticilerine yardımcı oldu. Ardından ABD’li çiftçileri korumak için gümrük vergilerinin yükseltilmesini savunduysa da bu girişiminden sonuç alamadı.

1896’da Avrupa’ya yaptığı yolcugun ardından dünya çiftçilerinin ortak çıkarlarını korumak için uluslararası bir enstitünün kurulmasını önerdi. Büyük Britanya, ABD ve Fransa bu öneriyi dikkate almadıysa da İtalya kralı III. Vittorio Emanuele, enstitünün kurulması için Roma’da bir konferans toplanmasına izin verdi. Bu konferansın sonunda hazırlanan ve enstitünün çalışma koşullarını belirleyen antlaşmayı, 77 ülke onayladı. Lubin, yaşamının sonuna değin enstitünün ABD delegesi olarak görev yaptı.

 

Bilimde kadınların öncüsü kabul edilen, lenf sistemi üzerine araştırmalarıyla tanınan ABD’li anatomi bilgini

 

Sen de birkaç kelam et...

Select Language