Diosdado Macapagal 48

Diosdado Macapagal

, 1961-65 arasında Filipin­ler Cumhuriyeti başkanı.Ülke ekonomisini güçlendirmeyi ve yolsuzluklara son vermeyi amaçlayan reformlar uygulamıştır. (d. 28 Eylül 1910, Lubao, Filipinler, ö. 21 Nisan 1997, Makati, Filipinler).

Hukuk öğrenimini tamamladıktan sonra 1936’da baroya kabul edildi. II. Dünya Savaşı yıllarında Manila’da avukatlık yaptı. Bu sırada Japonlara karşı direniş hareketine destek oldu. Savastan sonra bir hukuk bürosunda çalışmaya başladı. 1948’de Wash­ington, D.C.’deki Filipinler Büyükel­çiliği’nin ikinci sekreterliğine getirildi. Er­tesi yıl Filipinler Temsilciler Meclisi’ne seçildi ve parlamento üyeliğini 1956’ya de­ğin sürdürdü. Bu süre içinde üç kez Bir­leşmiş Milletler Genel Kurulu’nda Fili­pinler temsilcisi olarak görev yaptı. 1957-61 arasında Liberal Parti üyesi olan Macapagal aynı dönemde Milliyetçi Parti’den baş­kan ’nın yardımcılığını yaptı. Ama 1961 seçimlerinde Garcia’ya karşı Liberal ve ilerici partiler arasında bir seçim ittifakı kurarak başkanlığa adaylığını koy­du. Yolsuzluklara karşı mücadele sloga­nına dayanan başarılı bir seçim kampanyası­nın ardından büyük farkla başkanlığa seçildi.

Başkanlığı sırasında rüşvet ve yolsuzlukla­rın üstüne giden Macapagal, ülke ekonomi­sini canlandırmak için de çaba gösterdi. Pesonun döviz piyasasında serbestçe alım satımını sağladı; ihracatın artması için çeşitli önlemler aldı, hazinede her yıl milyonlarca pesoluk kayba yol açan ve özellikle varlıklı ailelerin arasında rastlanan gelir vergisi kaçakçılığını önlemeye çalıştı. Ama uygula­maya koyduğu reformlar Milliyetçi Parti’nin çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisi ve Senato tarafından büyük ölçüde engellendi. Macapagal 1965 seçimlerinde Ferdinand Marcos karşısında yenilgiye uğradı.

1972’de Anayasa Meclisi’nin başkanlığını üstlendiyse de 1981 ‘de bu meclisin hazırla­dığı 1973 Anayasası’nın onaylanma biçimin­de usulsüzlük olduğunu öne sürdü. 1979’da Marcos rejimine karşı mücadele eden Kur­tuluş için Ulusal Birlik adlı siyasal partiyi kurdu.

Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nin ilk başbakanı olan, Belçika’nın müdahalesiyle gelişen bölgeci ayaklanmalar sırasında zorla görevden uzaklaştırılan ayrılıkçı kuvvetlere teslim edilerek acımasızca öldürülen siyasetçi

 

Sen de birkaç kelam et...

Select Language