Dominikus Zimmermann

Frauenkirche Church of Our Lady by Dominikus Zimmermann, Guenzburg, Donauried region, Swabia, Bavaria, Germany, Europe

Dominikus Zimmermann bir Alman Rokoko mimarı ve sıva ustası. Wies Kilisesi’yle barok dinsel mimarlığının en başarılı örneklerinden birini veren Bavyeralı mimar. (d. 30 Haziran 1685, Wessobrunn, Bavyera – 6. 16 Kasım 1766, Wies)

Christoph Schâffler ve Johann Schmutzer’ den alçı işi yapmayı öğrendi. 1711-13 arasında, Bavyera sarayında alçı ve fresk ustası olarak çalışan kardeşi Johann Baptist’in de yardımıyla Buxheim’daki manastır kilisesi ve kitaplığını yaptı. Bu yıllarda Vorarlbergli yapı ustalarından etkilendi; onların geliştirdiği, tavanını sütunların taşıdığı kilise şemasını daha sonraki yapılarında kendi yorumuyla kullandı.

Meslek yaşamının büyük bölümünü, gerek tasarım, gerekse uygulama aşamasında en küçük ayrıntısına kadar uğraştığı iki hac kilisesine adadı. Bunlardan, yapımına 1727’de başlanan ilki Steinhausen’daydı. Planı, ana eksen üzerinde birbirini izleyen iki elipsten oluşuyor, bunları örten tonozu, duvardan bağımsız olarak tasarlanmış sütunlar taşıyordu. Bu tonozun içini Zimmermann’ın kardeşi resimleyerek barok tavan dekorasyonunun en güzel örneklerinden birini verdi.

Kiliselerin ikincisi olan Wies Kilisesi’nin (1746-54) yapımında yöre halkı gönüllü olarak çalıştı. Bavyera Alpleri’nin eteklerindeki kilisenin dış biçimi, arkasındaki doğal yapıyı yansıtıyordu. Planı Steinhausen’dakinden daha karmaşıktı.  Sütunlar çiftler halinde düzenlenmiş, tonozun altındaki kemerleri taşıyan saçaklık ise Steinhausen’dakinden daha net ve hafif bir biçimde ortaya konmuştu. Wies Kilisesi yapı öğeleriyle bezeme öğelerinin ayrılmaz bir bütün oluşturmasıyla barok üslubun çok yetkin bir örneğiydi. Zimmermann 1752’de emekli olduktan sonra Wies’a yerleşti.

Türkiye’nin ilk belgeseli Türkiye’nin Kalbi Ankara’nın yönetmeni

 

 

Frauenkirche Church of Our Lady by Dominikus Zimmermann, Guenzburg, Donauried region, Swabia, Bavaria, Germany, Europe

 

Total
0
Shares
1 comment
  1. Visitor Rating: 3.75/10
    Bu ismi daha önce duydunuz mu?: 5.5
    Eserlerini beğendiniz mi?: 0.5
    Bu isimden etkilendiniz mi?: 3
    İçerik sizi tatmin etti mi?: 6

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Asım Zihnioğlu

Next Article

Nicola Antonio Zingarelli

Related Posts