Dongbin Lü

Dongbin Lü, Çin mitolojisinde Leylek Tepe­si’ndeki sığınağında erdemin üç türü ve cinlerin (ruhların) beş mertebesi üzerine yaptığı konuşmayla tanınan Taocu Sekiz Ölümsüz’den (Ba Xian) biri.

Sanat yapıtla­rında bir yazı ustası olarak ve elinde sihirli bir kılıçla gösterilir.

Hakkındaki sayısız efsaneden birine göre Lü, yaşlı bir kadını dürüstlüğünden ötürü ödüllendirmek için kuyusundaki suyu şara­ba dönüştürür. Bir başka yaygın efsanede de, geyşalık benzeri bir iş yaparak geçinen Beyaz Şakayık adlı genç kızı bu yaşamdan caydırma çabalarından söz edilir.

Şimşek, gökgürültüsü, yağmur ve rüzgâr gönderen gök ve hava tanrısı.

 

Lü’nün yaşamının dönüm noktası, Sarı Kocadarının Rüyası adlı yapıtta anlatı­lır: Öğrenciyken Ölümsüzler’den biriyle tanışan Lü, uykuya dalar ve rüyasında gelecekteki başarılarla dolu yaşamının bir felaketle ansızın sona erdiğini görür. Bunun üzerine uyanınca dünyadan elini eteğini çeker. Sekiz Ölümsüz’ün en tanınmışı olan Lü’nün, Lü (Ata Lü) sıfatıyla, Nasturiliğin etkisini taşıyan Taocu bir mezhep kurduğu­na inanılır. Taoculuğun dinsel metinleri arasında yazarının Lü olduğu kabul edilen sayısız yapıt vardır. Bunlar arasında Altın Çiçeğin Sırrı sayılabilir.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Lü Boruları

Next Article

Lü Hou

Related Posts