Dünyanın En Uzun Mağarası

, . ABD’deki Mağara Sistemi’dir ve uzunluğu  yaklaşık 563 km’dir. Mamut Mağarası Ulusal Parkı Amerika Birleşik Devletleri Kentucky eyaletinin merkezi bölgesinde, Brownsville şehri yakınlarında bulunan, 400 mil uzunlukta dünyada en büyük mağaralar sistemini kapsayan ve 214 km² yüz ölçümünü kapsayan, ABD Ulusal Park Hizmetleri tarafından idare edilen bir millî parktır.

Toplam büyüklüğü henüz bilinmeyen kireçtaşı oluşumlu mağara, arkeolojik bulgulara göre binlerce yıldan beri insanlar tarafından kullanılıyor. Mağaradaki modern keşif çalışmaları 18. yüzyıl sonlarında başlamış ve 19. yüzyılda barut yapımında kullanılmak üzere mağaranın içindeki nitrat yatakları işletilmiş. Yeraltındaki mağara, göl ve geçitleri koruma altına almak amacıyla 1941’de Mamut Mağarası Ulusal Parkı ilan edilen bölge, 1981’de bir dünya mirası alanı olarak belirlenmiş.

İletken akışkanların elektrik ve magnetik alanların etkisi altındaki davranışını inceleyen fizik dalı

 

21 bin 213 hektarlık bir alan üzerine kurulu olan mağara sistemi içinde çok sayıda jeolojik oluşum, akıntılar ve göller bulunuyor. Karanlık çevreye uyum sağlayan çeşitli böceklerin yaşadığı mağarada Colomb öncesi döneme ait olduğu sanılan mumyalanmış yerli cesetleri de bulunmuş. Mağaranın beş katı ve dört yüzden çok galerisi var.En çok ilgi çeken kısmı ise sarkıtlara ufak bir fiske vurulduğunda yankılar yaratan ahenkli sesler çıkması.

 

 

No Responses

  1. A.Arif Efler 19 Ekim 2019

Sen de birkaç kelam et...

Select Language