Edward Martyn

Edward Martyn, William Butler Yeats ve Lady Isabella Augusta Gregory ile birlikte İrlanda Edebiyat Tiyatrosu’nu (1899) kurmuş, İrlandalı oyun yazarı (d. 30 Ocak 1859, Julira, Gal.way ili – ö. 5 Aralık 1923, Tulira,İrlanda).

Varlığını üç yıl sürdürebilen İrlanda Ede­biyat Tiyatrosu’nda Yeats, George Moore ve başka İrlandalı yazarların yanı sıra, Martyn’in The Heather Field (1899; Çalı Tarlası) ve Maeve (1899) adlı yapıtları sahnelendi. Tiyatronun kapanmasından sonra İrlanda rönesansı olarak bilinen akı­mın temsilcileri olan Yeats ve Lady Gre­gory, Abbey Tiyatrosu‘nu kurdular. Martyn ise, “kişisel çekişmelerden” ve “köylü kurnazlığından” hoşlanmadığı için bu akımın temsilcileriyle olan bağlarını kopardı. 1914’te İrlanda dilinde yazılmış yapıtların yanı sıra, ünlü Avrupalı yazarla­rın oyunlarını sahnelemek amacıyla Dub­lin ‘deki İrlanda Tiyatrosu’nu kurdu.

Ken­di kendini yetiştirerek İsveç Akademisi’ne seçilen (1949) işçi sınıfı kökenli ilk yazar

Martyn, oyun yazarlığının yanı sıra ateşli bir milliytçi ve Katolikti. 1904-08 arasında Sinn Fein İşçi Partisi’nin başkanlığını yaptı. Ayrıca, Dublin’de Palestrina Korosu’nu kurdu ve eğitim alanında çeşitli etkinlikler­de bulundu. Diğer yandan, kara Avrupa’sı tiyatrosuna, özellikle de Ibsen’e duyduğu hayranlığın etkisiyle bu yapıtların ülkesinde tanınması için çaba gösterdi

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Carl Friedrich Philipp von Martius

Next Article

Maruf Kerhi

Related Posts