Edwin Lutyens

Edwin Lutyens, Yeni Delhi kent planı ve Vali Konağı (bugün Başkanlık Sarayı) tasarımı ile tanınan İngiliz mimar (d. 29 Mart 1869, Londra -ö. 1 Ocak 1944, Londra, İngiltere ).

Londra’daki Kraliyet Sanat Yüksekokulu’n­da öğrenim gördü. Kısa bir süre bir mi­marlık bürosunda çalıştıktan sonra kendi tasarımlarını uygulayabilmek amacıyla bu­radan ayrıldı. Bir bahçe düzenleyicisi olan Gertrude Jekyll’den John Ruskin’in dolay­sızlık ve yalınlık ilkelerini öğrendi. Bir tasarımcı olarak kişiliğini ilk kez Munstead Wood’da yaptığı bir evle (1896) ortaya koydu. Çatı eğimini payandalı bacalar, küçük giriş kapılarını da uzun pencere bantlarıyla dengelediği bu yapısıyla ün kazandı.

1912’de Hindistan’ın Delhi’de kurulacak yeni başkentinin tasarım çalışmalarına da­nışman seçildi. Lutyens’in merkezde ağaç­lıklı bir eksen ve çapraz bulvarlar içeren önerisi, biraz Pierre-Charles L’Enfant’ın Washington, D. C. kent planını, biraz da Christopher Wren’in Londra Yangını’ndan sonra hazırladığı Londra kent planını anımsatıyordu. Ama tasarımın tümü oldukça farklıydı. Lutyens geniş bulvarlar kullana­rak altıgenlerden oluşan bir bahçe kent pokusu yaratmış, yol boyunca ağaçları çift sıra olarak dizmişti. Vali Konağı’nda klasikçi mimarlık ilkelerini Hint bezeme sanatı öğeleriyle birleştirmişti. Lutyens’e 1918’de  “sir” unvanı verildi.

Royal Academy’nin kurucusu ve ilk başkanı olan, Sir ünvanlı 18. yüzyıl İngiliz ressamı

 

I. Dünya Savaşı’ndan sonra İmparatorluk Savaş Mezarlıkları Komisyonu mimarı olan Lutyens, Londra’daki Kenotafı (1919-20), Büyük Savaş Anıtı’nı (1919) ve Fransa’daki askeri mezarlıkların tasarımını gerçekleştir­di. En önemli yapıtı olan Liverpool’daki Katolik katedrali için hazırladığı büyük ölçekli tasarım, öldüğü sırada henüz ta­mamlanmamıştı.

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Albert Lutuli

Next Article

Luvaleler

Related Posts