Edwin Manteuffel

Edwin Manteuffel, (Hans Karl) Bismarck döneminin yetenekli diplomatla­rından Prusyalı mareşal (d. 24 Şubat 1809, Dresden, Sakson­ya – ö. 17 Haziran 1885, Karlsbad, Bohem­ya, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu).

1827’de ordunun süvari sınıfına katıldı. 1848 devrimi sırasında Prusya kralı IV. Friedrich Wilhelm’in yaverliğine getirildi. 1854’te Kırım Savaşı sırasında diploma­tik görevle iki kez Viyana’ya, bir kez de Petersburg’a gitti. Petersburg’da Çar I. Ni­kolay’ı Rus birliklerini Tuna prensliklerin­den çekmeye razı etti. Daha sonra Viya­na’ya dönerek Avusturya’nın Rusya’ya karşı savaşa katılmaktan vazgeçmesini sağ­ladı. 1857’de Prusya askeri hükümetinin başkanlığına getirildi. 1861 ‘de rütbesi ge­neralliğe yükseltildi.

Danimarka’ya karşı savaşta görev aldıktan sonra (1864) Schleswig valiliğine atandı. Yedi Hafta Savaşı sırasında (1866) Holste­in’ı ele geçirdi, Hannover yanlılarına karşı çarpışan birlikleri yönetti ve Temmuz 1866’da Main Ordusu’nun komutanlığını üstlendi. Daha sonra Prusya’nın Alman politikasını Ruslara anlatmakla görevlendi­rildi.

1870-71 Fransız-Alman Savaşı sırasında I. Kolordu’yu yöneten Baron von Manteuffel Colombey-Neuilly ve Noisseville çarpışma­larında büyük başarı kazandı. 1. Ordu’nun komutanı olarak (Ekim 1870’ten sonra) Amiens Çarpışması’nı (27 Kasım) kazandı ve Rouen’i ele geçirdi (6 Aralık). Yeni oluşturulan Güney Ordusu komutanlığını üstlenerek (ocak 1871) Fransa’nın güneyin­deki direnişi kısa sürede kırdı. Bu birliğin dağıtılması üzerine 2. Ordu’nun komutanı oldu. Haziran 1871-Eylül 1873 arasında Fransa’ daki Prusya işgal kuvvetlerinin ko­mutanlığına getirildi. Bu görevindeki büyük başarısından sonra mareşalliğe yükseltilerek Bedin askeri yöneticiliğine getirildi.

1878’de Berlin Kongresi’nden sonra bir kez daha diplomatik görevle Rusya’ya gitti. 1879’da Alman İmparatorluğu’na bağlı Al­sace-Lorraine’in valisi oldu.

Meksika Devrimi’nin lideri

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Gideon Algernon Mantell

Next Article

Hasso Manteuffel

Related Posts