Ernesto Sabato

Ernesto Sabato, Arjantinli romancı, gazeteci ve deneme yazarı (d. 24 Haziran 1911, Rojas, Arjantin 30 Nisan 2011 Santos Lugare, Arjantin).

La Plata Ulusal Üniversitesi’nde fizik ve matematik öğrenimi gördü (1929-36). Aynı okulda 1937’de fizik dalında doktorasını tamamladı. 1938’de Paris’te Curie Laboratuvarı’nda, ertesi yıl ABD’de Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde araştırmalar yürüttü. 1940’ta Arjantin’e döndü. 1940-45 arasında La Plata Ulusal Üniversitesi’nde ve Buenos Aires’teki bir başka okulda kuramsal fizik dersleri verdi. Bu dönemde ayrıca Arjantin’in önde gelen gazetelerinden La Nacion’un edebiyat sayfasında makaleler yazdı. Perön hükümetine muhalefeti yüzünden 1945’te üniversitedeki görevinden uzaklaştırıldı.

Sâbato felsefi, toplumsal ve siyasal konulara ilişkin aforizma, görüş ve gözlemlerini içeren Üno y el universo (1945; Bir ve Evren) ile edebiyat alanındaki ilk başarısını elde etti. El tünel (1948; Tünel, 1982) adlı romanı ile ulusal ve uluslararası alanda ünlendi. Romanda, kimseyle iletişim kuramayan tipik bir varoluşçu karşı kahramanın insanlık durumunun saçmalığı karşısında içine kapanışını betimledi. Denemelerini topladığı Hombres y engranajes’de (1951; İnsanlar ve Dişliler) usçuluğun ve bilimin denetimindeki aşırı makineleşmiş modern topluma bir alternatif ortaya koymaya çalıştı.

Royal Academy’nin kurucusu ve ilk başkanı olan, Sir ünvanlı 18. yüzyıl İngiliz ressamı

 

Perön’un 1959’te devrilmesinden sonra yayımladığı El otro rostro del peronismo’da (1956; Peronizmin Öbür Yüzü); Perön dönemindeki şiddet ve kargaşanın tarihsel ve siyasal nedenlerini ele aldı. El caso Sâbato (1956; ) adlı denemesinde Peroncularla karşıtlarının uzlaşması çağrısında bulundu.

Sâbato’nun ikinci romanı Sobre höroes y tumbas (1961; Kahramanlar ve Mezarlâr Üzerine), felsefi düşünce ve gözlemlerle iç içe geçmiş, insanla ilgili ruhbilimsel bir araştırmadır. Tres aproximaciones a la literatura de nuesiro tiempo (1968; Çağımız Edebiyatına Uç Yaklaşım) özellikle Alain Robbe-Grillet, Jorge Luis Borges ve JeanPaul Sartre’ın yapıtlarına ilişkin eleştirel denemelerinden oluşur. İronili bir üslupla kaleme aldığı Abaddön el exterminador (1974; Yok Eden Abaddof) edebiyat, sanat, felsefe ve aşırı usçuluk konularındaki görüşlerini içerir.

Sâbato 1984’te, İspanyolca yazan edebiyatçılara verilen en saygın ödül olan Miguel de Cervantes Ödülü’nü kazandı. Ardından, Sâbato’nun başlıca yazarı olduğu, Arjantin’deki insan hakları ihlallerini anlatan bir rapor İspanya’da yayımlandı.

Sen de birkaç kelam et...

Select Language