Fahrelnisa Zeid

Fahrelnisa Zeyd, Türk ressam. Kabaağaçlızade Mehmed Şakir Paşa’nın kızı, II. Abdülhamit devri sadrazamlarından Cevat Paşa’nın yeğeni ve Halikarnas Balıkçısı’nın kızkardeşi olan Fahrünnisa Zeyd, soyadını Kral 1. Faysal’ın kardeşi ve dönemin Irak büyükelçisi olan Emir Zeyd’le evlendikten sonra aldı (d. 1901, İstanbul ö. 4 Eylül 1991, Amman, Ürdün).

Sanatçı bir aileden gelen Zeid, ressam Nejat Devrim’in annesi, Cevat Şakir Kabaağaçlı (Halikarnas Balıkçısı) ve ressam Aliye Berger’in kardeşi, seramikçi Füreya Koral ın teyzesidir. 1920’de Sanayi-i Nefise Mektebi’ne (sonradan Güzel Sanatlar Akademisi) girdi. 1928’de Paris’e giderek Ranson Akademisi’nde soyut resimler yapan Roger Bissiğre’in (1888-1964) atölyesine devam etti; Türkiye’ye döndükten sonra da akademide Namık İsmail’in atölyesinde çalıştı (1929-30). 1934”te Ürdün’ün Ankara büyükelçisi Prens Emir Zeid ile evlendi ve yaşamını Avrupa’da sürdürmeye başladı. 1941’de D Grubu’na katıldı; daha sonra yaşamını Amman’da (Ürdün) sürdürdü.

Resme küçük yaşta başlayan Zeid, daha 12 yaşındayken usta işi portreler yapıyordu.

Dünyada 1.500′ den fazla gazetede yayımlanan, Türkiye’de de çok ünlü bir isimle anılan karikatür Blondie’nin Türkçe karşlığı

 

Paris’teyken soyut sanata ilgi duyarak bir süre figüratif yapımcı resme yöneldi. 1940’ların sonlarında titreşimli renklerden oluşan, büyük boyutlu, lirik soyut resimler gerçekleştirdi. Bu yıllarda Paris’te Salon des Rdalites Nouvelles (Yeni-Gerçekçilik Salonu) sergilerine katıldı. Son yıllarda yeniden portreye yöneldi. Kişinin iç dünyasını yansıttığı bu çalışmaları, keskin dış çizgileri ve stilize renkleriyle ikon etkisi yaratmaktadır.

Total
0
Shares
1 comment
  1. Visitor Rating: 8.125/10
    Bu ismi daha önce duydunuz mu?: 8.5
    Eserlerini beğendiniz mi?: 9.5
    Bu isimden etkilendiniz mi?: 9.5
    İçerik sizi tatmin etti mi?: 5

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Zehebî

Next Article

Ernst Zahn

Related Posts