Federico Zuccari

Federico Zuccaro olarak da bilinen Federico Zuccari, İtalya’da ve yurtdışında aktif olarak çalışan bir İtalyan Mannerist ressamı ve sanat kuramcısı. (d. y. 1540, Sant An- gelo in Vado, Urbino Düklüğü – 6. 20 ‘Temmuz 1609, Ancona).

Roma maniyerizminin en önemli temsilcisi olan ressam ve sanat kuramcısı. Tiziano’nun ölümünden sonra Avrupa’da resimleri en çok tanınan ressamlardan biri olmuştur.

1561’e değin ağabeyi ressam Taddeo Zuccari’ye çıraklık etti. 1565’te Floransa’da ressam, mimar ve yaşam öyküsü yazarı Giorgio Vasari’nin yanında çalıştı. L’idea de’scultori, pittori e architeiti (1607; Heykelcilerin, Ressamların ve Mimarların Düşünceleri) adlı yapıtında ve kendine ait Zuccari Sarayı’nın (Roma) duvarlarına yaptığı fresklerde maniyerizmin kuramının temellerini belirledi. 1593’te (bugünkü akademilerin ilk modeli olduğu düşünülen) Roma’daki Aziz Luka Akademisi’nin ilk başkanı oldu. Caprarola’da Tadeo’nun başladığı yapıtlardan bazısını tamamladı; 1574’te Fransa ve Felemenk’e geziler yaptı.

1575’te İngiltere’de I. Elizabeth ve Lejchester kontunun portrelerini yaptı. (Bu ikisi dışında, İngiltere’deki Zuccari’nin adını taşıyan yüzlerce portrenin gerçekte onun elinden çıkmadığı sanılmaktadır.) Daha sonra gerçekleştirdiği yapıtları arasında Floransa Katedrali’nin kubbe resimleri (1575- 79), Venedik Düklük Sarayı’ndaki büyük bir tablo (1582) ve İspanya’da El Fscorial’ deki resimleri (1585-88) vardır. Son resimlerinde daha ağırbaşlı ve daha az maniyerist bir hava egemendir. Kendisi de maniyerizmin gözden düştüğünü görecek kadar yaşamıştır.

Türk edebiyatının Zarif Abisi

 

The Conversion of the Magdalen

 

Total
0
Shares
1 comment
  1. Visitor Rating: 3/10
    Bu ismi daha önce duydunuz mu?: 0.5
    Yayınlarını beğendiniz mi?: 0.5
    Bu isimden etkilendiniz mi?: 4.5
    İçerik sizi tatmin etti mi?: 6.5

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Eduard Zuckmayer

Next Article

Ziya Gökalp

Related Posts