Feodor Lynen 48

Feodor Lynen

, Kolesterol ve yağ asitlerinin metabolizması üzerine araştırma­ları nedeniyle 1964 Nobel Fizyoloji Ödülü ya da ’nü Konrad Block ile paylaşmış Alman biyokimya bilgini (d. 6 Nisan 1911, Münih – ö. 8 Ağustos 1979, Münih, Almanya).

Münih Üniversitesi’nde öğrenim gördü. Burada 1942-47 arasında kimya dersleri verdikten sonra profesör oldu. Münih’te bulunduğu sırada canlı hücrenin ara metabolizması üzerine yaptığı araştırmalar sıra­sında canlıda sterol ve yağ asitlerinin bire­şimlenmesi sürecinde ilk aşamayı oluşturan koenzim A’nın asetillenmesini ortaya koy­du. 1954’te Münih’teki Max Planck Biyo­kimya Enstitüsü’nün yöneticisi oldu.

Lynen bilim dünyasında önemli bir yere sahipti. Steroller ve yağ asitlerinin bireşim­lenmesine ilişkin buluşları Nobel Ödülü komitesince kimya bilimine ve kolesterole bağlı kalp hastalıklarının tedavisiyle ilgili araştırmalara katkı olarak değerlendirildi.

Proton ve nötronlarla dolu kabuk modelini gelişti­rerek atom çekirdeğinin ayrıntılı özelliklerini açıklayan Alman Fizikçi

 

Sen de birkaç kelam et...

Select Language