Feodor Lynen

Feodor Lynen, Kolesterol ve yağ asitlerinin metabolizması üzerine araştırma­ları nedeniyle 1964 Nobel Fizyoloji ya da Tıp Ödülü’nü Konrad Block ile paylaşmış Alman biyokimyacı (d. 6 Nisan 1911, Münih – ö. 8 Ağustos 1979, Münih, Almanya).

Miınih Üniversitesi’nde öğrenim gördü. Burada 1942-47 arasında kimya dersleri verdikten sonra profesör oldu. Münih’te bulunduğu sırada canlı hücrenin ara metabolizması üzerine yaptığı araştırmalar sıra­sında canlıda sterol ve yağ asitlerinin bire­şimlenmesi sürecinde ilk aşamayı oluşturan koenzim A ‘nın asetillenmesini ortaya koy­du. 1954’te Münih’teki Max Planck Biyo­kimya Enstitüsü’nün yöneticisi oldu.

Lynen bilim dünyasında önemli bir yere sahipti. Steroller ve yağ asitlerinin bireşim­lenmesine ilişkin buluşları Nobel Ödülü komitesince kimya bilimine ve kolesterole bağlı kalp hastalıklarının tedavisiyle ilgili araştırmalara katkı olarak değerlendirildi.

 

Bakteri­ye giren bakteriyofajın konağın bölünmesi yoluyla sonraki bakteri kuşaklarına aktarıldığı lizojeni süreci üzerine araştırmalarıyla tanınmış, 1965 Nobel Tıp Ödülünü almış Rus-Po­lonya asıllı Fransız Biyoloji uzmanı

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

David Lyndsay

Next Article

Corneille de Lyon

Related Posts