Fernando Romeo Lucas García

Fernando Romeo Lucas García, 1978-82 arasında Guatemala devlet başkan­lığında bulunun general (d. 4 Temmuz 1924, Chamelco, Guatemala, ö. 27 Mayıs 2006, Puerto la Cruz, Venezuela).

1949’da Guatemala’daki Politeknik Ensti­tüsü’nü bitirdi. 1958-63 arasında Alta Vera­paz’ın temsilcisi olarak Kongre üyeliğinde bulundu. Orduda hızla yükselerek 1973’te general oldu. Ardından ordu kurmay baş­kanlığına getirildi ve 1975-76’da savunma bakanı olarak görev yaptı. Az bir farkla kazandığı 1978 başkanlık seçimlerine hile karıştırıldığı iddiaları tutucu ordu çevrele­riyle sivil gruplar arasında şiddetli bir ikti­dar mücadelesine yol açtı.

Lucas Garcia, Yerlilerin katledilmesi ve öteki baskıcı uy­gulamaları nedeniyle yaygın eleştirilere he­def oldu. Yardımcısı Francisco Villagran Kramer 1980’de yönetimdeki sağcılann in­san haklarını çiğnemesini protesto ederek görevinden istifa etti. Şubat 1981’de Uluslar­arası Af Örgütü’nce 5 bin kişiyi siyasal nedenlerle öldürmekle suçlanan Lucas Gar­cia 1982’de yönetime karşı savaşan dört gerilla örgütünün birleşmesi üzerine ordunun düzenlediği bir darbeyle düşürülerek sürgüne gönderildi.

Güney Kore’nin ilk cumhurbaşkanı

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

George Lucas

Next Article

Clare Boothe Luce

Related Posts