Derin Bilgili Ansiklopedi

Florenz Ziegfeld

0 1

Çağrı Tasarım Kampanya

Flo Ziegfeld olarak bilinen Florenz Edward Ziegfeld Jr., Paris’teki Folies Bergère’den esinlenilen tiyatro eserleri dizisi Ziegfeld Follies ile ünlü Amerikan Broadway impresario’dur. Ayrıca müzikal Show Boat’ı üretti. “Amerikan kızının yücelticisi” olarak biliniyordu. (d. 21 Mart 1869, Chi- cago – Öö. 22 Temmuz 1932, Hollywood, ABD).

1893’te Chicago’da düzenlenen Kolomb Dünya Fuarı’nda, kuvvet gösterisi sunan Eugene Sandow’un menajerliğini yaptı. 1896’da sahne yöneticiliğine döndü. Anna Held adlı bir Fransız güzelini, basında süt banyosu yaptığı yolunda haberler çıkmasını sağlayarak üne kavuşturdu ve böylece reklam yoluyla yıldız yaratmanın ilk örneklerinden birini verdi. 1907’de New York kentinde, Paris’in Folies-Bergöre gösterilerinden esinlenmekle birlikte, daha az açık biçimde sunduğu The Follies of 1907 adlı ilk revüsünü sahneledi. Yarı çıplak kızlarla gösterişe ve komedi öğelerine yer verdiği bu revüyü her yıl yenileyerek Büyük Bunalım’a değin 23 yıldan fazla sürdürdü. Bu gösteri, onun ölümünden sonra (sonuncusu 1957’de olmak üzere) dört kez daha sahnelendi.

Ziegfeld’in ün kazandırdığı yıldızlar arasında Marilyn Miller, Will Rogers, Leon Errol, Bert Williams, Fanny Brice ve Eddie Cantor sayılabilir. Ziegfeld, Follies dışında ayrıca Sally (1920), Show Boat (1927; Gösteri Gemisi), Rio Rita (1927) ve Bitter Sweet (1929; Tatlı Sert) adlı gösteriler de düzenlemiştir.

Marlon Brando’nun beyazperdeye taşıyan yönetmen

 

Leave a comment