Derin Bilgili Ansiklopedi

Fortunat Alojzy Gonzaga Żółkowski

0

Çağrı Tasarım Kampanya

Fortunat Alojzy Gonzaga owskiółkowski, Ziółkowski, Polonyalı bir aktör, komedist, adaptör, tercüman, mizah dergileri editörü ve bir Polonya tiyatro ailesinin başıydı. (d. 2 Kasım 1777, Nowogrödek yakınları – ö. 11 Eylül 1822, Varşova, Polonya).

Soylu bir ailedendi; 1794’teki ayaklanmada orduda görev aldı. Oyunculuğa 1798’de Varşova’da başladı. Tüm ülkeyi içine alan dört yıllık bir turneden sonra Ulusal Tiyatro’ya girdi. Komedilerde sivrildi; özellikle Pierre Beaumarchais’nin Le Barbier de Söville’inde (Seyil Berberi) Don Bartholo ve Moliğre’in Z’Ecole des femmes’ında (Kadınlar Mektebi) Arnolphe rolleriyle büyük övgü topladı. Kendisi de komediler yazdı, İngilizce ve Fransızcadan oyunlar çevirdi, “Momus” ve “Potpourri” gibi mizah yapıtlarını yayıma hazırladı. Karısı Maria Ludwika Zölkowska da (1790-1853) Ulusal Tiyatro da klasik oyunlardaki rolleriyle ün yapmıştı.

Kanlı Düğün adlı filmin çekimleri sırasında geçirdiği bir trafik kazasında hayatını kaybeden sinema sanatçısı, yönetmen

 

Zolkowski’nin çocuklarından üçü sahneye çıktı. İçlerinde en başarılısı, oyuncu ve opera şarkıcısı olarak ün kazanan oğlu Alojzy Gonzaga Zolkowski’ydi (1814-89). Meslek yaşamının büyük bölümünü Varşova Devlet Tiyatroları’nda geçiren Alojzy Gonzaga, Donizetti’nin L’elisir d’amore’sinde (Aşk İksiri/Sevi İksiri) Dulcamara, Shakespeare’in Hamler’inde Polonius rollerinde renkli bariton sesi ve güçlü oyunculuğuyla ün kazandı. Onun kızı Alojza Zolkowska da (1850-1921) aile geleneğini sürdürdü; kocası da, gene bir tiyatrocular ailesi olan Ostrowskilerdendi.

Leave a comment
tr Turkish
X