Francis Andrew March

Francis Andrew March, Karşılaştırmalı Anglosakson dili (Eski İngilizce) araştırma­larını başlatan ABD’li dil uzmanı ve sözlükçü (d. 25 Ekim 1825, Millbury, Massachusetts – ö. 9 Eylül 1911, Easton, Pennsylvania, ABD).

1857’de Easton’daki Lafayette College’da İngiliz dili ve karşılaştırmalı filoloji dersleri vermeye başladı ve 1907’ye değin bu görevi sürdürdü.

On yıl süren yoğun bir araştırmanın ürünü olan kapsamlı yapıtı A Comparative Gram­mar of the Anglo-Saxon Language (1870, yb 1977; Karşılaştırmalı Anglosakson Dilbilgisi) Anglosakson diliyle Sanskrit Eski Yunanca, Latince ve Germen dilleri arasındaki ilişkileri inceler. Kısa zamanda Avrupa ve ABD’de bu konuda yazılmış en önemli incelemelerden biri kabul edilen yapıt İngilizcenin tarihsel gelişimiyle ilgili sonraki çalışmalar için de bir hareket nok­tası olmuştur. March sonradan The Oxford English Dictionary (Oxford İngilizce Sözlüğü) ­adıyla yeniden yayımlanan A New English Dictionary on Historical Principles’a (Tarihsel İlkelere Dayalı Yeni İngilizce Sözlük) katkıda bulunan ABD’li uzman­lara başkanlık etmiş, The Spelling Reform (1881; Yazım Reformu) adlı yapıtıyla da İngilizcenin yazım kurallarının yenileştiril­mesinde önemli bir rol oynamıştır. Bir başka önemli yapıtı, oğlu Francis Andrew March’la (1863-1928) birlikte hazırladığı A Thesaurus Dictionary of the English Lan­guage’dir (1903, 2. bas. 1980; İngilizce Eşanlamlı Sözcükler Sözlüğü).

İslam ve Osmanlı tarihi uzmanı, Fransız tarihçi ve Türkolog

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Edmund Mortimer March (5. Kontu)

Next Article

Fredric March

Related Posts