Francis Leopold McClintock 48

Francis Leopold McClintock

, İngiliz deniz subayı ve kaşif. Kuzeybatı Geçidini ararken kaybolan İngiliz kaşif Sir ’i aramak için düzenlenen seferlerden birine (1857-59) komuta etmiş, bu seferin sonunda Franklin’in ekibindeki bazı denizcilerin cesetlerini ve gemi kalıntı­larını bulmuştur (d. 8 Temmuz 1819, Dundalk, İrlanda – 9. 17 Kasım 1907, Londra, İngiltere).

Komutasındaki seferden önce Franklin’i aramak için düzenlenen üç ayrı keşif gezisi­ne katıldı. Bu seferlerden ikincisi ile üçün­cüsünde (1850-51, 1852-54) Kuzey Kutup Bölgesi’nde kızakla yapılan yolculukları kolaylaştırıcı bazı yeni görüşler ortaya attı.

1854’te Eskimolardan elde edilen bilgiler­den Franklin ve ekibinin günümüzde Kana­da’nın Kuzeybatı Toprakları sınırları içinde kalan Kral William Adası açıklarında kay­boldukları öğrenildi. İngiliz hükümeti ara­ma çalışmaları için düzenlenecek yeni bir sefere destek sağlamayı kabul etmeyince Franklin’in dul eşi, McClintock komutasın­daki yeni seferin harcamalarını üstlendi.

“Fox” adlı gemiyle bölgeye giden McClin­tock, Franklin’in seferine katılmış bazı de­nizcilerin cesetlerinin yanı sıra Franklin’in özel eşyalarını ve gemi kalıntılarını buldu. Ayrıca, yaşlı bir Eskimo kadınından Frank­lin’in adamlarının yaya olarak güneye gider­ken yolda açlıktan nasıl öldüklerini öğrendi. En önemlisi, Franklin’in, sonuncusu 25 Nisan 1848 tarihini taşıyan sefer kayıtlarını buldu. Yolculuğun ardından The Voyage of the “Fox” in the Arctic Seas: A Narrative of the Fate of Sir John Franklin and His Companions (1859; “Fox”un Kuzey Buz Denizindeki Yolculuğu: Sir John Franklin ve Arkadaşlarının Başına Gelenlerin Öyküsü) adlı bir kitap yazdı. 1860’ta “sir” unvanı aldı.

İngilizlerin 1775-1819 arasında Hindistan üzerinde egemenli­ğini sağladığı istila savaşları

 

Sen de birkaç kelam et...

Select Language