Francisco Pizarro

Francisco Pizarro, Peru’daki topraklarını ele geçiren (1531-33) İspanyol fatih (conguistador). kentinin kurucusudur (1535). (d. y. 1475. Trujillo. Extremadura, Kastilya ö. 26 Haziran 1541. (bugün Peru’da).

1502’de Hispaniola’ya (bugün Haiti ve Dominik cumhuriyetleri) atanan yeni İspanyol sömürge valisiyle birlikte İspanya’dan ayrıldı. Ama yerleşik koloni yaşamına uyum sağlayamadığından 1510’da kâşif ’nın Kolombiya’daki Urabâ’ya düzenlediği keşif seferine katılmaya karar verdi. Üç yıl sonra da kâşif Vasco Nunez de Balboa’nın Büyük Okyanusu keşfetmesiyle sonuçlanan sefere katıldı. 1519-23 arasında yeni kurulan Panamâ kentinin alcalde’si (idari ve adli başkan) olarak görev yaptı. Bu sırada küçük bir servet edindi.

1523’te İspanyol asker Diego de Almagro ve papaz Hernando de Lugue ile birlikte Güney Amerika’nın batı kıyılarını keşfetmek ve bölgede toprak ele geçirmek üzere Panama’dan ayrıldı. Seferin 1524-27 arasındaki ilk ve zorlu aşamasının tamamlanmasından sonra destek kuvvet sağlaması için Almagro’yu Panama’ya geri gönderdi. Ama yeni Panama valisi daha fazla kayıp verilmemesi için keşif seferinden vazgeçilmesini emretti. Bu emre uymayarak yoluna devam eden Pizarro 99 güney enlemine kadar indi. Bu sırada yörenin büyük bir Yerli imparatorluğunun egemenliği altında olduğuna ilişkin bilgiler edindi ve İnkalara ait çok sayıda küçük sanat yapıtı topladı. Sefer sırasında bölgeye kıyıdaki bir ırmağın adı olan Virü sözcüğünün bozulmuş biçimi olduğu sanılan Peru adı verildi.

Bir Alman denizaltısı tarafından 7 Mayıs 1915’te batırılması ABD’nin I. Dünya Savaşı’na girmesine dolaylı yoldan etkide bulunan İngiliz yolcu gemisi

 

Panama valisinin sefere karşı çıkmayı sürdürmesi üzerine Pizarro’nun İspanva ya giderek Kral ’tan (Kutsal Roma Germen imparatoru V. Karl) fetih seferi için izin almasına karar verildi. Girişimi konusunda Carlos’u ikna eden Pizarro Temmuz 1529’da yeni keşfedilen kıyı boyunca, Panama’nın yaklaşık 900 km güneyine kadar uzanan Castilla la Nueva adlı toprakların genel valiliğine atandı. Ardından dört erkek kardeşini de yanına alarak İspanya’dan ayrıldı ve Ocak 1530’da Panama’ya vardı. Ocak 1531’de ise 180 İspanyol. 37 at ve üç gemiyle Peru’ya doğru yola çıktı. Nisanda Cajamarca kenti yakınlarında 30 bin askeriyle beklemekte olan İnka imparatoru Atahualpa’nın elçileriyle ilişki kurdu. Pizarro’nun gücünü küçümseyen Atahualpa, onunla Cajamarca kentinde buluşmayı kabul etti.

15 Kasım’da kente varan Pizarro toplarını uygun noktalara yerleştirdi. Ertesi gün yanında 3-4 bin kişilik bir grupla kent meydanına gelen Atahualpa’ya saldırarak onu esir aldı. Atahualpa 29 Ağustos 1533’te boğularak öldürüldü. İmparatorun ölüm haberini alan İnka orduları geri çekildi. Pizarro bunun üzerine İnkaların başkenti Cuzco’ya doğru ilerledi ve Kasım 1533’te hiçbir direnişle karşılaşmadan kenti işgal etti. İşgalden sonra İspanyollar tarafından imparator ilan edildi.

Pizarro yaşamının kalan bölümünde Peru’ da İspanyol egemenliğini pekiştirmek kendisinin ve kardeşlerinin talandan elde ettikleri payı korumak için çalıştı. Son iki yılını 1535’te kurduğu Lima kentinde geçirdi. Aralarında doğan çatışma sonucu idam ettirdiği Almagro’nun oğlunun çevresinde toplanan Almagro yandaşlarının Haziran 1541’de sarayına düzenledikleri saldırı sırasında öldürüldü

Francisco Pizarro

Francisco Pizarro, Peru'daki İnka topraklarını ele geçiren (1531-33) İspanyol fatih (conguistador). Lima kentinin kurucusudur (1535). (d. y. 1475. Trujillo

Book Editions:

Edition : Biyografi
Name : Francisco Pizarro
Author : Ansiklopedist
Format : EBook

Editor's Rating:
5

Sen de birkaç kelam et...

Select Language