François Maynard

François Maynard

François Maynard, François de Malherbe’in önde gelen izleyicileri arasında yer almış ve onun gibi Fransızcanın yalınlaş­tırılması için çaba göstermiş şair (d. 1582/83, Toulouse – ö. 28 Aralık 1646, Fransa).

1605’te Marguerite de Valois’nın yanında çalışmaya başladı ve o dönemde pastoral şiirler yazdı. 1619’da yayımlanan Philandre adlı şiiri bu dönemin ürünüdür. Maynard, bir süre sonra Malherbe’in şiir kuramı konusundaki görüşlerinden etkilendi ve onun standart bir dilbilgisinin gerekliliği, edebiyatta kişisel duyguların kaldırılması ve konuya nesnel bir biçimde yaklaşılması yolundaki düşüncelerini yaymaya çalıştı.

François Maynard

1611-28 arasında Aurillac’daki sulh ve ceza davalarına bakan mahkemede görev aldı. Kardinal Richelieu’n,ün gözüne girmeyi ba­şaramayınca taşraya giderek uzun yıllar orada yaşadı. 1634’te Academie Française’e kabul edildi. Richelieu’nün ölümünden son­ra Paris’e döndüyse de edebiyat dünyasın­daki yeniliklere ayak uyduramayınca yeniden taşraya çekildi.

Felsefi konulara olan ilgisi nedeniyle Feylesof olarak anılan şair ve yazar

 

Maynard’ın yapıtlarına yalın ve açık bir dil, güçlü bir üslup ve kusursuz bir biçim egemendir. Bununla birlikte Maynard şair olarak, Malherbe’in ardıllarından Honorat de Racan’ın ustalığına ulaşamamıştır. Sık sık şair François Menard’la (1589-1631) karıştırılmış ve G. Garrison’un 1885’te üç cilt olarak yayımladığı Maynard derlemesin­de yanlışlık sonucu François Menard’ın şiirleri de yer almıştır.

1770’de denizde boylam be­lirlemeyi kolaylaştıran Ay tabloları hazırla­yan Alman astronom

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article
Maymun

Maymun

Next Article
Mayo

Mayo

Related Posts