Frederick John Dealtry Lugard

Frederick John Dealtry Lugard, 1901-1928 yılları arasında olarak bilinen 1. Baron Lugard, GCMG, CB, DSO, PC, İngiliz asker, Afrika kaşifi ve sömürge yöneticisi (d. 22 Ocak 1858, Fort St. George, Madras, Hindistan ö. 11 Nisan 1945, Abinger, Surrey, İngiltere).

1880’lerde Hindistan’da görev alarak Afanistan, Suakin (Sudan) ve Birmanya (Myanmar) seferlerine katıldı. Daha sonra kâşif ’un ekibine katılmak üzere Doğu Afrika’ya gitti. Bir süre sonra ’nda çalışmaya başladı. Buganda’da putperest, Müslüman, Protestan ve Katolik gruplarla kral (kabaka) arasında süregiden çatışmayı 18 ay içinde bastırarak kabaka üzerinde denetim kurdu. Kumpanyanın artan maliyetler nedeniyle Uganda’daki etkinliklerine son vereceğini öğrenmesi üzerine hemen İngiltere’ye dönerek bu kararın kaldırılmasını ve Uganda’nın imparatorluk tarafından ilhak edilmesini sağladı. 1894-95 yıllarında Nijer Kraliyet Kumpanyası adına Orta Nijer’e gitti. Daha sonra Batı Afrika Sınır Kuvvetleri adlı birliği kurarak Nijer Irmağından Nil Irmağına kadarki bölgeden Fransızları uzaklaştırdı. Bunun üzerine 1900’de Kuzey Nijerya’ya yüksek komiser olarak atandı. 1906’da yüksek komiserlik görevini bırakarak Afrika” dan ayrıldı. 1907-12 arasında Hong Kong valiliğini üstlendi. Burada Hong Kong Üniversitesi’ni kurdu.

1912’de Nijerya’nın güney ve kuzey kesimlerini birleştirerek tek bir.devlet oluşturmak göreviyle sömürge valisi olarak Nijerya’ya döndü. Güney ile kuzey arasindaki ikili yapıyı bir ölçüde korumakla birlikte tek bir yönetim düzeninin oluşmasını sağladı. 1 Ocak 1914’te devletin birliği resmen ilan edildi.

1919’da emekliye ayrılan Lugard daba sonra sömürge yönetimleri konusunda önde gelen bir uzman olarak çeşitli etkinliklerde bulundu. Dual Mandate in British Tropical Africa (ingiliz Tropik Afrikası’nda İkili Manda Yönetimi) adlı yapıtı 1922’de yayımlandı. Uluslararası Afrika Dilleri ve Kültürleri Enstitüsü’nün başkanlığını yaptı.

Karşılaştırmalı devlet kuramı ilk önce hangi uygarlıkta ortaya çıkmıştır?

 

Sen de birkaç kelam et...

Select Language