Derin Bilgili Ansiklopedi

Fritz Zwicky

0

Çağrı Tasarım Kampanya

Fritz Zwicky, süpernova kuramına ve bu yıldızların daha iyi tanınması çalışmalarına değerli katkılarda bulunan İsviçreli fizikçi ve astronom (Bulgaristan  ö. 8 Şubat 1974, Pasadena, California, ABD).

1922’de Zürich’teki Federal Teknoloji Enstitüsü’nde fizik doktorasını tamamladı. 1925’ten 1972’ye değin Pasadena’daki Califomia Teknoloji Enstitüsü Fizik Fakültesi’nde görev yaptı.

1930’ların başlarında katılar fiziği, gaz iyonlaşması ve termodinamik alanlarında katkılarda bulunduktan sonra çalışmalarını süpernovalar ve kozmik ışınlar üzerinde yoğunlaştırdı. 1934’te Walter Baade ile birlikte süpernovaların normal novalardan tümüyle farklı bir patlayan yıldızlar sınıfı olduğunu ve süpernovalardaki patlamaların çok daha seyrek (gökadamızda bin yılda iki üç kez) oluştuğunu ortaya koydu. Daha sonra süpernovaların komşu gökadalarına ilişkin kapsamlı araştırmalar yapmaya başladı. 1937’den 1941’e değin 18 gökada keşfetti. Bunların yalnızca 12’sinin adı daha önce astronomi tarihinde geçmişti.

Kontraslı mikrokobun mucidi

 

Zwicky California’da Azusa’daki Aerojet Mühendislik Şirketi’nin 1943’ten 1946’ya değin araştırma müdürü, daha sonra da teknik danışmanı olarak ilk jet motorlarından bazısını geliştirdi. Bu motorlar arasında ağır uçakların kısa pistlerden kalkmasına olanak sağlayan jet yardımlı kalkış (JATO) motorları da vardı.

Leave a comment
tr Turkish
X