Fritz Zwicky

Fritz Zwicky, kuramına ve bu yıldızların daha iyi tanınması çalışmalarına değerli katkılarda bulunan İsviçreli ve astronom (Bulgaristan  ö. 8 Şubat 1974, Pasadena, California, ABD).

1922’de Zürich’teki ’nde fizik doktorasını tamamladı. 1925’ten 1972’ye değin Pasadena’daki Califomia Teknoloji Enstitüsü Fizik Fakültesi’nde görev yaptı.

1930’ların başlarında katılar fiziği, gaz iyonlaşması ve termodinamik alanlarında katkılarda bulunduktan sonra çalışmalarını süpernovalar ve üzerinde yoğunlaştırdı. 1934’te ile birlikte süpernovaların normal novalardan tümüyle farklı bir patlayan yıldızlar sınıfı olduğunu ve süpernovalardaki patlamaların çok daha seyrek (gökadamızda bin yılda iki üç kez) oluştuğunu ortaya koydu. Daha sonra süpernovaların komşu gökadalarına ilişkin kapsamlı araştırmalar yapmaya başladı. 1937’den 1941’e değin 18 gökada keşfetti. Bunların yalnızca 12’sinin adı daha önce astronomi tarihinde geçmişti.

Kontraslı mikrokobun mucidi

 

Zwicky California’da Azusa’daki Aerojet Mühendislik Şirketi’nin 1943’ten 1946’ya değin araştırma müdürü, daha sonra da teknik danışmanı olarak ilk jet motorlarından bazısını geliştirdi. Bu motorlar arasında ağır uçakların kısa pistlerden kalkmasına olanak sağlayan jet yardımlı kalkış () motorları da vardı.

No Responses

  1. uzman06 Eylül 28, 2019

Sen de birkaç kelam et...

1 × two =

Select Language