Fyodor Fyodoroviç Martens

Fyodor Fyodoroviç Martens, Uluslararası sorunlarda hakemlik yapmış, Avrupalıların Asya ve Afrika’daki sömürgecilik serüvenlerini anlatan kitaplar yazmış, Rus hukukçu ve diplomat (d. 27 Ağustos 1845, Parnu, Livonya – ö. 20 Haziran 1909, Petersburg, Rus Çarlığı)

Dört yıl Dışişleri Bakanlığı’nda çalıştıktan sonra, 1872-1905 arasında Petersburg’da kamu hukuku dersleri verdi. İngiltere ve Fransa arasındaki Newfoundland anlaşmazlığının çözüme bağlanmasında (1891) önemli rol oynadı. 1902’de Lahey’deki Daimi Hakemlik Divanı’nın karara bağladığı ilk dava olan Meksika-ABD anlaşmazlığının çözümüne yardımcı oldu. Rus-Japon Savaşı (1904-05) sırasında Portsmouth (New Harnpshire) Antlaşması’yla sonuçlanacak (5 Eylül 1905) görüşmelere katıldı. II. Lahey Barış Konferansı’na (1907) Rusya temsilcisi olarak katıldı ve konferansta Deniz Hukuku Komisyonu’nun başkanlığını yaptı.

Martens, savaşta özel mülkiyet hakkı (1869), Rusya ve İngiltere’nin Orta Asya’ daki yayılmacılığı (1879), uluslararası hukuk (1882) ve Avrupa devletlerinin Afrika, Ortadoğu, Çin ve Büyük Okyanustaki nüfuz alanları ile ilgili Berlin Konferansı (1884-85) üzerine (1887) kitaplar yazdı. En önemli yapıtı, Rusya ile öbür ülkeler arasında imzalanan antlaşma metinlerinin bir derlemesi olan Recueil des traites et conventions condus par la Russie’dir (1874-1909 15 cilt; Rusya’yla Yapılan Antlaşma ve Sözleşmeler Derlemesi).

Yayımlanmamış Rus belgelerine dayanarak, antlaşmaları gerekli kılan diplomatik koşulların öyküsünü de anlatan bu kitabın, bir sütunu Rusça, bir sütunu Fransızca olarak basılmıştır.

Döneminin önde gelen bilginlerinden, Osmanlı tarihinde düşünceleri nedeniyle öldürülen ilk İslam Alimi

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Mart Yasaları

Next Article

Georg Friedrich von Martens

Related Posts