Gaston Planté 47

Gaston Planté

Gaston Planté, ilk elektrik akümülatörü gerçekleştiren Fransız fizikçi (d. 22 Nisan 1834, Orthez ö. 21 Mayıs 1889, Paris, Fransa).

1854’te Paris’teki Ulusal Sanat ve Meslek Konservatuvarı’nda fizik asistanı olan Gaston Planté, altı yıl sonra Halk Eğitimini Geliştirme Politeknik Birliği’nde fizik profesörlüğüne getirildi.

Elektrik enerjisini depolayabilecek bir aygıtın geliştirilmesine yönelik deneylere 1859’da başlayan Planté, birbirinden lastik şeritlerle ayrılmış ve yüzde 10’luk sülfürik aside batırılmış iki kurşun levhadan oluşan ilk akümülatörü yaptı. Ertesi yıl, koruyucu bir kutu içine yerleştirilmiş ve paralel bağlanmış olan böyle dokuz aygıttan oluşan bir akümülatör bataryasını Fransız Bilimler Akademisi’ne sundu. Büyük akımlar verebilen bu akümülatörün geliştirilmiş biçimi günümüzde otomobillerde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Akışkanların akış hızının duyarlı biçimde ölçülmesini sağlamak amacıyla yapılan Pitot tüpünü icat eden mühendis

 

Gaston Planté 48

Gaston Planté
Gaston Planté 49

Gaston Planté, ilk elektrik akümülatörü gerçekleştiren Fransız fizikçi (d. 22 Nisan 1834, Orthez ö. 21 Mayıs 1889, Paris, Fransa). 1854'te Paris'teki Ulusa

Book Editions:

Edition : Mucit, İlk'ler
Name : Gaston Planté
Author : Ansiklopedist
Format : EBook

Editor's Rating:
4

Sen de birkaç kelam et...

Select Language