George Luks

George Luks, (George Benjamin Luks); Kent görüntülerini gerçekçi bir biçimde işleyen Ashcan okulu ressamlarından (d. 13 Ağustos 1867, Williamsport, Pennsylvania -ö. 29 Ekim 1933, New York kenti, ABD).

Önce Philadelphia’daki Pennsylvania Güzel Sanatlar Akademisi’nde, daha sonra da Almanya, Londra ve Paris’te öğrenim gördü. 1894′ te ABD’ ye döndüğünde Philadelphia’da The Press’e ilüstratör olarak girdi. Bu sırada öğretmen ve ressam Robert Henri’yle, ayrıca John Sloan ve William Glackens adlı gazete ilüstratörleriyle tanıştı. Küba’nın bağımsızlık mücadelesi sırasında 1896’da, The Bulletin’a bağlı muhabir-ressam olarak bu ülkede bulundu. ABD’ye döndükten sonra New York World’de karikatürcü olarak çalıştı. Bu sırada New Yorkluları konu alan gerçekçi resimler yapmaya başladı. En ünlü yapıtı sayılan “Kumarbazlar” (1905, Addison Amerikan Sanat Galerisi, Andover, Massachusetts) ve “Güreşçiler” (1905, Boston Güzel Sanatlar Müzesi) bu tür çalışmalarına örnektir.

1908’de Henri, Sloan, Glackens ve Luks öncülüğünde oluşturulan Sekizler adlı gru­bun aynı yıl New York’ta açtığı sergi, ABD’de modern resim sanatının başlangıç dönemindeki en önemli olaylardan biridir. Grup daha sonra etkinliklerini Ashcan okulu adıyla sürdürmüştür.

Royal Academy’nin kurucusu ve ilk başkanı olan, Sir ünvanlı 18. yüzyıl İngiliz ressamı

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Lionel Lukin

Next Article

Luksor

Related Posts