George Lyttelton

George Lyttelton,1. Baron, romancı Henry Fielding ve şair James Thomson’ın koruyucusu olan İngiliz devlet adamı ve yazar (d. 17 Ocak 1709, Hagley, Woncestershire -ö. 22 Ağustos 1773, Hag­ley, İngiltere).

Önde gelen bir Whig ailesinin oğluydu. Tanınmış devlet adamı William Pitt’in (son­radan Chatham kontu) kayınbiraderi ve Robert Walpole hükümetine karşı yürüt­tükleri muhalefetle tanınan çevrenin üyele­rinden biriydi. 1735’te Avam Kamarası’na seçildi. 1744-54 arasında Henry Pelham’ın hükümetinde hazine bakanlığı, Newcastle dükünün başbakan olduğu 1755-56’da da maliye bakanlığı yaptı. Newcastle’a muhale­fet etmeyi reddetmesi, Pitt’le olan ilişkileri­nin kopmasına yol açtı. 1756’da baron unvan. dldı ve Lordlar Kamarası’na girdi.

Zamanın önde gelen edebiyatçılarıyla dostluk kuran Lyttelton, Alexander Pope’a manzum bir mektup yazdı ve şair James Thomson üzerine sonradan şairin Castle of lndolence (Tembellik Kalesi) adlı kitabında yer alan bir yazı kaleme aldı. Henry Fielding, Tom Jones (1749; Tom Jones, 1964) adlı romanını Lyttelton’a ithaf etti; Tobias Smollett ise The Adventures of Peregriııe Pickle ( 1751) başlıklı yapıtındaki Gosling Scragg adlı karakterle Lyttelton’ı yerdi.

Kültürel antropolojinin yöntemle­riyle çağdaş bir Batı kentini inceleyen ilk araştırmacılar

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Lysippos

Next Article

Henry Alfred Lytton

Related Posts