Derin Bilgili Ansiklopedi

George Marchais

0 1

Çağrı Tasarım Kampanya

George Marchais, 1972’den beri Fransız Komünist Partisi’nin (PCF) önderliğini yürüten siyaset adamı (d. 7 Haziran 1920, La Hoguette, Fransa, ö. 16 Kasım 1997, Paris, Fransa).

Gençliğinde metal işçisi olarak çalıştı. 1946’da Issy-les-Moulineaux’daki metal işçi­leri sendikasının sekreterliğine seçildi. 1947’de Komünist Parti’ye katılarak parti içinde hızla yükseldi. 1956’da merkez komi­te üyesi, 1972’de parti genel sekreteri oldu.

Aynı yıl, Sosyalist Parti’nin (PS) önderi François Mitterrand ve Radikal Sosyalist Parti’deki muhalefet gruplarının önderi Ro­bert Fabre ile birlikte ortak siyasal program temelinde bir ittifak oluşturdu. Mart 1973’te Ulusal Meclis’e seçildi. Daha sonra yapılan her genel seçimde Ulusal Meclis’e girmeyi başardı. PCF 1974’teki başkanlık seçimlerinde, birleşik solun adayı olan Mit­terrand’ı destekledi. Ama Mitterrand baş­kanlığı kazanamadı. 1977’de Komünist Par­ti’yle Sosyalist Parti arasındaki ittifakın dağılmasının ardından, Marchais önceki ılımlı Marksist tutumunu terk ederek daha katı ve Sovyet yanlısı bir çizgiyi benimsedi. Ortodoks ve dogmatik bir çizgi izleyerek partinin sol içindeki egemen konumunu yeniden kurmaya girişti. Ama bu tutumu çok sayıda sempatizanın partiden uzaklaşa­rak Sosyalist Parti’ye yönelmesine yol açtı. Marchais Nisan 1981’de yapılan başkanlık seçiminin birinci turunda Mitterrand ve öteki adaylar karşısında yenilgiye uğradı.

1917’de toplanan Azerbaycan Halk Cumhuriyeti Milli Şürası’nca Başkan seçilen siyaset adamı, yazar.

 

PCF bu seçimlerde yüzde 15,1 ile, 1936′ dan sonraki en düşük oy oranını elde etti. Ulusal Meclis seçimlerindeyse PCF’nin sandalye sayısı 86’dan 44’e düşerken, Sos­yalist Parti sandalye sayısını artırdı. Mar­chais ilk turda rakibi olan Mitterrand’ı ikinci turda koşulsuz olarak desteklemeye karar verdi. Komünist Parti’nin disiplinli ve etkin çabası Mitterrand’ın başkanlığı kazanmasında önemli bir rol oynadı. Mit­terrand bunun karşılığında kabineye dört PCF’li bakanın girmesıni sağladı. 1984’teki hükümet değişikliği sırasında PCF bu ba­kanlıkları yitirdi. Bundan sonra da, Hazi­ran 1988’deki parlamento seçimleri dışın­da PCF sürekli oy yitirdi. Doğu Avrupa’da sosyalist rejimlerin yıkılması ve SSCB’nin dağılması karşısında Marchais PCF’nin ge­leneksel komünist çizgisinin korunması yönünde tutum aldı ve bu tutumuyla parti liderliğini sürdürdü.

 

 

Leave a comment