George Marshall

George Marshall, II. Dünya Savaşı sırasında ABD Kara Kuvvetleri kurmay başkanı, (1939-45) dışişleri (1947-49) ve savunma bakanı (1950-51), Marshall Planı (*) olarak bilinen Avrupa Kalkınma Programı’nın yaratıcısı  (d. 31 Aralık 1880, Uniontown, Pennsylvania – ö. 16 Ekim 1959, Washington, D.C. , ABD).

Bir kömür tüccarının oğluydu. 1901 ‘de Lexington’daki Virginia Askeri Enstitüsü’ nü bitirdi. 1902-03 yıllarında Filipinler’de görev yaptı. Ordu içinde hızla yükselerek I. Dünya Savaşı sırasında I. Tümen’in harekat dairesi başkanı olarak Fransa’ya gönderildi (1917). Meuse-Argonne harekatı sırasında da 1. Ordu harekat dairesi başkanı olarak görev aldı (1918). Savaştan sonra beş yıl boyunca (1919-24) General John J. Pershing’in yaverliğini yaptı.

II.Dünya Savaşı’nın başladığı 1 Eylül 1939’da Kara Kuvvetleri kurmay başkanlığına getirildi. Kazablanka, Washington, Quebec, Kahire ve Tahran konferanslarına ABD kurmay başkanlarının baştemsilcisi olarak katıldı. Bu konferanslarda İngilizlerin deniz stratejisi olarak bilinen planını benimsemeyerek, Müttefiklerin Alman güçlerine karşı Manş Denizi üzerinden bir saldırı düzenlemeleri gerektiğini ileri sürdü.

George_Marshall

21 Kasım 1945’te genelkurmay başkanlığından ayrılmasından birkaç gün sonra, Başkan Harry Truman, Marshall’ı özel temsilcisi olarak Çin İç Savaşı’nda arabuluculuk yapmaya ikna etti. Bu girişiminde başarılı olamamasına karşın Ocak 1947’de dışişleri bakanlığına getirilen Marshall, aynı yıl haziranda kendi adıyla anılan ve savaş sırasında büyük yıkıma uğrayan Avrupa’nın yeniden inşasını amaçlayan Avrupa Kalkınma Planı’nı kamuoyuna açıkladı. Ayrıca başlangıçta plan kapsamına alınmayan Yunanistan ve Türkiye’ye yardım sağlanmasında etkili oldu. İsrail Devleti’nin tanınması ve Kuzey Atlantik Antlaşması Teşkilatı’nın (NATO) kurulmasına ilişkin görüşmelerin başlatılması için çaba gösterdi. İki yıl sonra sağlığının bozulması nedeniyle görevinden ayrıldı.

ABD’de, İç Savaş sonrasında Memphis’te beyazların Siyahlara karşı giriştiği saldırı

 

1950’de 70 yaşındayken Başkan Truman’ın çağrısını kabul ederek savunma bakanı oldu. 1951’de savunma bakanlığı görevinden ayrıldıktan sonra hükümete askeri konularda danışmanlık yaptı. 1953’te, II. Dünya Savaşı’ndan sonra Avrupa’nın iktisadi kalkınmasına ve dünya barışının güçlendirilmesine yaptığı katkılardan dolayı Nobel Barış Ödülü aldı.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

David Saul Marshall

Next Article

John Marshall

Related Posts